MEKANLAR SEYAHAT

Göbeklitepe, National Geographic’nin 2020’nin en iyileri listesinde!

Netflix’in ikinci orjinal Türk dizisi Atiye’nin çekildiği Göbeklitepe, dünyaca ünlü National Geographic dergisinin “2020 yılında gidilecek en iyi yerler” listesine girdi. İsveç’te bir konferansta da tanıtılan bölge için, Türkiye de..

Göbeklitepe, National Geographic’nin 2020’nin en iyileri listesinde!

Netflix’in ikinci orjinal Türk dizisi Atiye’nin çekildiği Göbeklitepe, dünyaca ünlü National Geographic dergisinin “2020 yılında gidilecek en iyi yerler” listesine girdi. İsveç’te bir konferansta da tanıtılan bölge için, Türkiye de tanıtım çalışmalarına hız vermiş durumda.

Dünyaca ünlü National Geographic dergisi, doğal ve kültür zenginlikleriyle bilinen yerlere ilişkin her yıl yayınladığı “mutlaka görülmesi gereken yerler” listesini güncelledi. 2020 listesine şimdilerde yayınlanan Netflix dizisi Atiye’nin de çekildiği yer olan Göbeklitepe de girdi.

Listede dünyanın dört bir yanından doğal ve kültürel zenginlikleriyle görmeye değer en güzel lokasyonlar yer alıyor. Her ilgi alanından gezginler için farklı seçenekler sunan liste; doğa severler, şehir hayatı meraklıları, farklı kültürleri tanımak isteyenler ve yeni maceralara doyamayanlar için dört ana kategoriye ayrılmış.

Öte yanında Türkiye’de Göbeklitepe’nın dünyaya tanıtımı için farklı adımlar atıldı. Son olarak 2019’un Aralık ayında Netflix’te yayınlanan “Atiye” dizisi Göbeklitepe etrafında şekillenen bir senaryoya sahip. 190 ülkede aynı anda farklı dillerde dublaj seçenekleriyle yayına giren dizinin Göbeklitepe’nin tanıtımına katkı sağlayacağı ve turist çekeceği değerlendiriliyor.

Göbeklitepe nerede?

Göbeklitepe, Şanlıurfa’ya 13 kilometre mesafede bulunuyor. İnsanlık tarihinin başlangıç noktalarından biri olan Mezopotamya’nın en kuzey ucunda yer alıyor. Bu anlamda Mezopotamya’nın medeniyetlerin kuruluşuna, gelişimine şahitlik ettiğinin, insanlığın ilk yerleşik hayat örneklerinden biri olduğuna inanılıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL