SEYAHAT

Gizli Hazine; Delikli Koy!

Son yıllarda Türk turizminde bir markaya dönüşen Alaçatı, özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Bir dönem ismi Bodrum ile birlikte zirvede anılan Çeşme’yi de sollayan Alaçatı; butik taş otelleri, begonvilli sokakları, tasarım atölyeleri,..

Gizli Hazine; Delikli Koy!

Son yıllarda Türk turizminde bir markaya dönüşen Alaçatı, özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Bir dönem ismi Bodrum ile birlikte zirvede anılan Çeşme’yi de sollayan Alaçatı; butik taş otelleri, begonvilli sokakları, tasarım atölyeleri, birbirinden güzel kafe ve restoranları, eğlence mekanları, deniz, kum, güneş ve sörf alternatifleri ile dört dörtlük bir tatil destinasyonu.

Alaçatı’nın bu kadar popüler olmasıyla birlikte yüksek sezonda turistik beldede kalacak yer, oturacak masa, hatta yiyecek yemek bile bulmak zorlaşıyor. Alaçatı’nın isminin duyulmasına katkısı olan Ot Festivali döneminde Alaçatı genelinde bir top dondurmanın bile kalmaması, insanların bu güzel yere ne kadar ilgi gösterdiğinin en önemli örneği.

Alaçatı’nın bu kadar ilgi görmesi ve özellikle hafta sonları kalabalık olması birçok insanı yeni yerler keşfetmeye zorluyor. Tatilini ya da kendine ayırdığı zamanı kalabalık ortamlarda geçirmek istemeyen ancak Alaçatı’dan da uzaklaşmak istemeyenlerin yeni adresi Delikli Koy. Delikli Koyu olarak da bilinen bu koy, Alaçatı ve Çeşme’nin kaçış rotalarından birine dönüştü.

Birkaç yıl önceye kadar ismini çevrede yaşayanlar dışında kimsenin bilmediği Alaçatı Delikli Koy, kalabalıktan uzak, stres ve insan gürültüsünün olmadığı, doğası ve manzarasıyla insanı etkileyen bir yer.

Delik Koy İsmi Nereden Geliyor

Koya hakim olan tepeden Delikli Koyun manzarasına bakıldığında muhteşem bir mavilik ve alabildiğince keyif görülüyor. Alaçatı Delikli Koyun isminin nereden geldiğini anlamak için sahile, deniz kıyısına kadar inip kaya şekillerine biraz yakından bakmak gerekiyor.

Uzun yıllar içinde hırçın dalgaların aşındırdığı kayalar, etkileyici manzaranın en büyük yardımcısı olmuş. Denizin ortasında kalan ve kıyı ile denizin bütünleştiği noktada bulunan kayanın içerisindeki delik, bu koyun isminin kaynağı. Bu kaya aynı zamanda iki farklı koyu da tam ortadan ikiye ayırıyor.

Delikli Koy’da Ne Yapılır

Delikli Koy’da çakıl taşlarıyla kaplı plajda güneşlenmek, denizin tadını çıkarmak mümkün. Bunun dışında özellikle hazırlıklı gelinmesi durumunda piknik, mangal gibi aktiviteler de yapılabilir. Henüz sezonun başlamadığı nisan ayında yaptığım ziyarette bir çiftin portatif masa ve sandalyelerini alıp mangal başında, rakı eşliğinde keyif yapıp manzaraya karşı romantik bir yemek yediğine tanık olmuştum. Ayrıca düğün, nişan ya da özel günler öncesi koya fotoğrafçılarla gelen çiftler bu bakir manzaranın içerisinde birbirinden güzel fotoğraf karelerine hayat verebiliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL