SİNEMA

Gelmiş geçmiş en iyi aşk filmleri!

Özellikle kadın sinemaseverler tarafından tercih edilen, izlerken göz yaşlarınıza hakim olamayacağınız, kimi hüzünlü kimi mutlu en güzel on aşk filmini listeledik. İşte duygusal dakikalar yaşamak isteyenler için en güzel aşk..

Gelmiş geçmiş en iyi aşk filmleri!

Özellikle kadın sinemaseverler tarafından tercih edilen, izlerken göz yaşlarınıza hakim olamayacağınız, kimi hüzünlü kimi mutlu en güzel on aşk filmini listeledik. İşte duygusal dakikalar yaşamak isteyenler için en güzel aşk filmleri…

Like Crazy (2011) IMDb: 6.7

2011 yılında vizyona giren Like Crazy, ilk aşkın hem korkutucu ve hem de mutluluk verici olabileceğini gösteren oldukça başarılı bir aşk filmi…Filmde, İngiliz üniversite öğrencisi Anna Jones’ın, Amerikalı sınıf arkadaşına aşık olmasını anlatmaktadır.

Hep Seni Aradım (2004) IMDb: 7.0

Chicago’nun Wicker Park Bölgesi’nde hayatını sürdüren Matthew, çalıştığın ofisin penceresinden bakarken, karşı kaldırımda en yakın arkadaşı Luke’nin ayakkabı dükkanının önünde duran güzel bir kız görür.

Matthew, dükanın önünde gördüğü kız ile tanışmak için bütün yolları deneyecektir fakat bu ilişki onun bütün hayatını derinden etkileyecektir.

Beni Unutma (2010) IMDb: 7.1

Remember Me filmi, geçmiş yaşamları acılarla geçen iki gencin birbirine duydukları aşkı ve bu aşk sonucunda yaşamlarını yeniden kurma mücadelesini anlatmaktadır. İkisinin de aklında tek bir soru vardır. “ Bu aşk geçmişimizi unutturacak mıdır?”

Sil Baştan (2004) IMDb: 7.1

Fildeki kahramanlarımız Joel ve Clementine, kumsalda tanışırlar ve birbirlerine aşık olurlar. İki yıllık aşk yaşadıktan sonra ayrılırlar. Clementine bir gün gizli bir operasyon ile geçmişe dönük iki yıllık anılarını hafızasından sildirir. Joel bunu öğrenir ve inanılmaz bir üzüntü yaşar. Bu üzüntü giderek öfkeye dönüşür ve Joel de aynı operasyonu geçirmeye karar verir. Tam anıları silme işlemi başlayacağı sırada gözlerini kapatan fakat Clementine ile yaşadığı anıları canlanan Joel bu işlemi gerçekten istemediğini anlar ve bu süreci durdurmak için çabalar. Film en iyi özgün senaryo ödülünü almıştır. Başrollerinde Jim Carry ve Kate Winslet’ in usta oyunculuk performanslarıyla izlerken duygularınız uç noktalara ulaşacak. 

Carol (2015) IMDb: 7.2

Güzelliği ile herkesin beğenisini kazanan Carol, sosyetenin zengin ve tanınmış isimlerindendir. Evli olmasına rağmen eşinden boşanmak isteyen Carol, kızının da velayetini almak için de savaş vermektedir. Aşkın ve ihtirasın derinlemesine aktarıldığı Carol, aşk filmleri türünde mutlaka izlenmesi gereken bir yapım.

Muhteşem Gatsby (2013) IMDb: 7.3

En iyi aşk filmleri listesinde Oscar ödüllü aşk filmlerinden de bir tanesi olan ve bunun yanı sıra birçok sinema ödülünü alan Muhteşem Gatsby, başrollerinde Leonardo DiCaprio, Michelle Williams, Carey Mulligan, Tobey Maguire, Joel Edgerton ve Isla Fisher gibi isimleri yer aldığı oldukça güzel bir aşk filmidir.

Paris’te Gece Yarısı (2011) IMDb: 7.7

Owen Wilson ve Rachel WcAdams’ın başrolde oynadığı Midnight Paris, iş için Fransa’nın başkentine gelen ailenin hikayesini anlatmaktadır. Sonbahar’da Paris’e gelen nişanlı iki gencin bu şehirde yaşadıkları tüm ailenin hayatını değiştirecektir.

Not Defteri (2004) IMDb: 7.9

Film, kısa süreli olacağı düşünülen bir aşk hikayesini konu alıyor. Yaz tatili için Allie ve ailesi küçük bir sahil kasabasına gidiyor. Orada yaşayan Noah ile karnavalda karşılaşan Allie için işler değişiyor. Noah ise Allie’ yi gördüğü andan itibaren sonsuz bir aşka kapılıyor. Tatil boyunca ikili muhteşem vakit geçiriyorlar ve aşklarını iyice pekiştiriyorlar fakat tatilin bitmesine yakın idrak ettikleri bir konu var ki o da Allie’ nin ailesi çok zengin iken Noah fakir bir aileden geliyor ve bir değirmende işçi olarak çalışıyor. Bu olumsuz duruma ek olarak bir de İkinci Dünya Savaşı patlak veriyor. Orduya asker olarak alınan Noah ve Allie uzun bir süre birbirlerinden haber alamıyorlar. Savaş biter ve Noah askerden döner fakat Allie savaş boyunca gönüllü olarak çalıştığı hastenede tanıştığı doktor ile evlilik hazırlıkları yapmaktadır. Noah ve Allie’ nin garip aşk hikayesini anlatan film, gerek müzikleri gerek kıyafetleri olsun oldukça başarılı bir filmdir. 

Kefaret (2007) IMDb: 7.8

1935 yılında geçen hikayemizde, henüz 13 yaşında olan Briony Tallis, ablası Cecillia ile hizmetçi oğlu Robbie’nin gizli şekilde flörtleşmesine tanık olur. Henüz çocuk olduğu için gördüklerini yanlış yorumlayan Tallis, 3 kişinin uzun yıllar sürece büyük trajik olaylar yaşamasına neden olacaktır.

Romantik ve Dram dolu Kefaret filmi, uzun süre hafızanızdan silinmeyecek efsanevi bir yapım.

Umut Işığım (2012) IMDb: 7.8

2005 yılında vizyona giren ve en çok izlenen aşk filmleri listesine kendisine yer bulan Umut Işığım filminde, Pat adında bir tarih öğretmeni yaşadığı olumsuz olaylar sebebiyle mehkeme tarafından rehabilitasyon merkezinde tedavi görür. Tam 8 aylık tedavinin ardından ailesinin yanına yerleşen ve geçirdiği kötü günleri atlatmak için iyi bir insan olmaya çabalayan Pat, bir davette aile dostları olan Tiffany ile tanışır. Tiffany de normal bir insan değildir. Hayatları kesişmeye başlayan Pat ve Tiffany arasında yakınlaşma olur. Pat hayatını düzene koyup geri dönmeyi planladığı eski karısına dönme planlarına odaklanmaya çalışır fakat iki normal olmayan insan olarak çok iyi anlaşmaktadırlar. Genel olarak bu hikayeyi anlatan filmde Jennifer Lawrence ve Bradley Cooper başrolleri paylaşmaktadırlar. Bu ikiliye usta isim Robert De Niro eşlik ediyor. Filmin hikayesi ve olayların anlatımı oldukça akıcı, dramatik sahneler seyrek tutularak daha romantik bir aşk hikayesi elde edilmiş.

Saksı Olmanın Faydaları (2012) IMDb 8.0

Tüm zamanların en güzel aşk filmleri listesinde her daim kendisine yer bulan The Perks of Being a Wallflower, aşkı oldukça güzel bir şekilde izleyiciye aktaran bir yapım. Filmde, okulda arkadaşlarına sürekli olarak ezilen Charlie’nin başından geçenleri aktarmadır. En yakın arkadaşı intihara teşebbüs eder ve bu olay sonrasında Charlie’nin psikolojisi daha da çok bozulur. Aynı yıl liseye başlayan Charlie, Sam ve Patrick isimli iki kardeş ile tanışır. Bu durum Charlie’nin hayatının baştan aşağıya değişmesine sebep olur. Hayatından zevk almaya başlayan Charlie bir süre sonra Sam ile yakınlaşmaya başlar…

Prenses Gelin (1987) IMDb: 8.1

William Goldman’ın romanından sinemaya uyarlanan Prenses Gelin filmi, bir kahraman tarafından kurtarılan prensesin fantastik hikayesinin anlatmaktadır. İmkansız bir aşkın öyküsünün anlatıldığı bu hikaye bir dede tarafından torununa aktarılmaktadır. Vizyona girdiği dönemde Storybook Love’ adlı şarkıyla ”En İyi Film Müziği” dalında Oscar’a aday gösterildi.

Kazablanka (1942) IMDb: 8.6

Tüm zamanların en iyi aşk filmleri içeriğimizin en değerli filmlerinden bir tanesi Kazablanka… 1942 yılında vizyona giren film, İkinci Dünya Savaşı’nın ilk dönemlerinde aşk üçgeninde kalan kahramanlarımızın duygu dolu hikayesi anlatılmaktadır.

Selvi Boylum Al Yazmalım (1977) IMDb: 8.7

Başrollerinde Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın oynadığı film, aşk filmi denince mutlaka izlenmesi gereken yerli yapım kült olmuş filmler arasında yer almaktadır. Kamyon şoförü İlyas ve Asya’ nın aşkını anlatan filmde, dram biraz daha ağır basan taraftır. İlyas ile Asya birbirlerini çok severek evlenirler. Ardından çocukları dünyaya gelen aşıklar için hayat güzel devam etmektedir. Kamyoncu olan İlyas işe gidip uzun süreler boyunca eve gelmediği için Asya çocuğuna genelde yalnız bakmak durumunda kalır. Bir gün İlyas Asya’ yı aldatır ve Asya bu olaya tanık olur. Çocuğunu alıp evden kaçan Asya kendini yollara vurur. İlyas çok pişman olsa da yaptığı hatanın telafisi için çabalamak yerine bozulan işleri yüzünden eşinin karşısına çıkmaya cesaret edemez ve onları yalnız başına bırakır. Film, konusunu Cengiz Aytmatov’ un aynı isimli kitabından alır. 2010 yılında görüntüleri restore edilmiş ve kalite arttırılarak tekrar vizyona girmiştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL