SİNEMA

Festivallerde Olay Yaratan Sansasyonel Filmler!

Life of Jesus (1997) Fransız yönetmen Bruno Dumont’nun ilk uzun metraj denemesi olan Life of Jesus, Freddy önderliğindeki bir grup gencin hikayesini merkeze alıyor. Freddy’nin kız arkadaşı Marie ile ilişkisinin,..

Festivallerde Olay Yaratan Sansasyonel Filmler!

Life of Jesus (1997)

Fransız yönetmen Bruno Dumont’nun ilk uzun metraj denemesi olan Life of Jesus, Freddy önderliğindeki bir grup gencin hikayesini merkeze alıyor. Freddy’nin kız arkadaşı Marie ile ilişkisinin, genç kıza ilgi duyan başka bir gencin devreye girmesiyle bozulmasını ve çetenin tamamına yayılan agresifliği gözler önüne seren film, sert bir tecavüz sahnesiyle birlikte izlemesi güç yakın çekimleriyle de festivale damga vurmuştu. Life of Jesus, festivalde gösterildiği 1997 yılında yönetmen Dumont’a, En İyi İlk Film – Camera d’Or ödülünü kazandırmıştı.

Pola X (1999)

Herman Melville’in 1852 yarihli eseri “Pierre; or, The Ambiguities,”in aslında kısmen sadık kalmış provokatif beyazperde uyarlaması Leos Carax imzasını taşıyor. Guillaume Depardieu’nün canlandırdığı Pierre karakteriyle Yekaterina Golubeva’nın hayat verdiği Isabelle karakteri arasında geçen seks sahnesiyle yankı uyandıran film, ‘Yeni Fransız Aşırılığı’nın ilk örneklerinden kabul ediliyor.

The Center of The World (2001)

Peter Sarsgaard’ın, Florence adında bir striptizciye, Las Vegas’ta kendisiyle üç gece kalması için 10 bin dolar ödeyen milyoner Richard Longman’ı canlandırdığı filmin yönetmen koltuğunda Wayne Wang oturuyor. Florence rolünde Molly Parker’ı izlediğimiz film, fazla detaya girmek istemediğimiz “lolipop” sahnesiyle olay yaratmıştı.

The Brown Bunny (2003)

Vincent Gallo ve Chloë Sevigny’nin tutkulu aşıkları canlandırarak başrolleri paylaştığı film, 2003 yılında Cannes Film Festivali’nde gösterilmiş, ünlü film eleştirmeni Roger Ebert, filmi Cannes tarihinde izleyiciyle buluşan en kötü film olarak nitelemişti. Gallo ve Sevigny’nin oral seks sahnesi, büyük patırtı koparmıştı.

Antichrist (2009)

Lars von Trier’in fırtınalar koparan Antichrist’ı, önce fazlasıyla cesur bir seks sahnesi, ardından da bir çocuğun ölümüyle açılıyor. Willem Dafoe ve Charlotte Gainsbourg’un canlandırdığı anne-baba, oğullarının ölümüyle suçluluk duygusuyla kıvranırken, film de gittikçe artan erotizm ve şiddet dozuyla, izleyicisi için gittikçe daha zor bir seyirlik haline geliyor. 2009 yılında Cannes’da izleyiciyle buluşan Antichrist’ın gösterimi sırasında, pek çok kişi çareyi salonu terk etmekte bulmuştu.

Love (2015)

İmza attığı her işle izleyicisini sarsmayı seven Arjantinli yönetmen Gaspar Noé, Tokyo’da geçen 2009 yapımı sıra dışı filmi Enter the Void’daki seks sahneleriyle olay yaratmıştı. Ama Noé, bununla yetinmedi elbette. Paris’te geçen ve geçmişe dönük anlatımıyla öne çıkan 2015 yapımı Love’da, Amerikalı sinema öğrencisi Murphy ve Fransız sevgilisi Electra’nın ilişkisi merkeze aldı. 2015 yılında Cannes Film Festivali’nde gösterilen Love’daki mastürbasyon ve grup seks sahneleri izleyicide şok etkisi yaratmıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL