Aktüel

Fatih Akın’dan olay Sibel Kekilli itirafı!

Fatih Akın, Görüntü Yönetmenleri Derneği’nin YouTube’da gerçekleştirdiği canlı yayına konuk oldu. Ersin Gök, Birkan Yorulmaz ve Firar Güney Kayran’ın sorularını yanıtlayan ünlü yönetmen, ‘Duvara Karşı’ filmine neden Sibel Kekilli’yi seçtiğini..

Fatih Akın’dan olay Sibel Kekilli itirafı!

Fatih Akın, Görüntü Yönetmenleri Derneği’nin YouTube’da gerçekleştirdiği canlı yayına konuk oldu. Ersin Gök, Birkan Yorulmaz ve Firar Güney Kayran’ın sorularını yanıtlayan ünlü yönetmen, ‘Duvara Karşı’ filmine neden Sibel Kekilli’yi seçtiğini anlattı.

Lise çağlarındayken çalışmaya başladığı bir film setinde sinemayı öğrenmeye başladığını anlattı. Sohbetin devamında Fatih Akın, birçok ödül alan ‘Duvara Karşı’ filminin hikayesinden de bahsetti.

Ünlü yönetmen, “Duvara Karşı birden patladı, ödüller aldı ve bir anda ‘Alman yönetmen’ olarak değil ‘yönetmen’ olarak buldum kendimi. Filmin başarısı beni Sezen Aksu’yla tanıştırdı. İlk filmimden bu yana şarkılarını kullanırım. ‘Duvara Karşı’da yapımcı olduğum için parasız kaldım bir anda” dedi.

Sonrasında Akın’a filmin kadın başrol oyuncusu olarak neden Sibel Kekilli’yi seçtiği soruldu. Akın bu soruya şöyle yanıt verdi:

ROLÜ KİMSE KABUL ETMEDİ’

“Duvara Karşı’da Sibel’i ben seçtim. Yapımcılarla konuşurken ‘Birol Ünel, Türk. Kızın da Türk olması lazım’ dedim. O dönem Almanya’daki Türk oyuncular çıplaklık var diye kabul etmediler. ‘Ablam kızar, babam kızar, mahalle kızar’ dediler.”

“Ben de ‘erotik alanda Türk oyuncu yok mu’ diye bir araştırma yaptırdım. Arayıp ‘Bir tane var’ dediler, Sibel’den bahsettiler. Onu oyuncu seçmesine çağırdım. Aynı zamanda 200 kız daha vardı. Evden kaçan kızlar bunlar.”

“Sibel’i erotik geçmişinden ötürü değil, en iyi oyunculuğu verdiği için seçtim. Kamera önünde rahat olması da artıydı. Kabiliyetliydi yani, geçmişi beni ilgilendirmez.””

2004 yılında vizyona giren ‘Duvara Karşı filmi’, 17 yıl sonra ‘Berlin Film Festivali’nde ‘Altın Ayı’ kazanan ilk Alman yapımı film oldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL