SEYAHAT

Euro kullanmadan gezeceğiniz ülke listesi!

Sizler için Euro kullanmadan gezeceğiniz ülkeleri listeledik. SIRBİSTAN Roma, Bizans, Osmanlı, Türk ve Avusturya-Macaristan izlerini taşıyan Sırbistan, Avrupa medeniyetlerinin kavşağında yer alan önemli bir ülkedir. Yugoslavya’dan 2006 yılında ayrılan Sırbistan,..

Euro kullanmadan gezeceğiniz ülke listesi!

Sizler için Euro kullanmadan gezeceğiniz ülkeleri listeledik.

SIRBİSTAN


Roma, Bizans, Osmanlı, Türk ve Avusturya-Macaristan izlerini taşıyan Sırbistan, Avrupa medeniyetlerinin kavşağında yer alan önemli bir ülkedir. Yugoslavya’dan 2006 yılında ayrılan Sırbistan, Türkiye’ye yakınlığı, tarihi dokusu ve vizesiz olması sebebiyle seyahat için çok tercih edilen ülkelerden biri.

Birbirinden güzel doğal güzellikleri ve Slav mimarisi ile Sırbistan gezilmeye değer bir ülke. Bunun yanında para birimi olarak ülkede Sırp dinarının kullanılması ve gündelik masrafların ucuzluğu Sırbistan’ı oldukça çekici kılıyor. Bir öğün yemeği ortalama 353 Sırp Dinarı (18 TL) ile karşılayabilmek mümkünken gerek şehir içi gerekse şehir dışı ulaşım fiyatları da oldukça uygun.

ROMANYA

Para birimi olarak Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde yer almasına rağmen Euro para birimi burada kullanılmamakta…Bunun için ziyaret edilebilecek olan ülkeler içerisinde yer alıyor. Romanya’da para birimi olarak Rumen leyi kullanılmakta.

1 Rumen leyinin de yaklaşık olarak 1.33 TL’ye karşılık geliyor. Ülke içerisinde yer alan restoranların gayet ucuz olduğu bilinmekte. Romanya ülkemizden pek çok ziyaretçiyi de kabul eden bir ülke olarak biliniyor.MACARİSTAN


Romanya gibi Macaristan da Avrupa Birliği içerisinde yer alıyor. Bu sebeple de her zaman ziyaret edilmek istenen yerler arasında… Macaristan’ın para birimi Macar Forinti’dir. 1 TL 41 Macar Macar Forinti’ne denk geliyor. Doğal güzellikleri ile dikkat çekmekle birlikte Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden biri olarak Macaristan rotanızda ekonomik bir ülke olarak yer alabilir.

UKRAYNA


Türk lirasının en çok değerli olduğu ülkelerden birisi de Ukrayna… Ukrayna içerisinde para birimi olarak Grivna kullanılıyor. 1 TL 4.02 Grivna’ya denk geliyor. Ülkedeki restoranlardan ucuz bir şekilde faydalanılabilecek düzeyde. Aynı şekilde ülke içerisinde yer alan mimari de dikkat çekici özelliklere sahip.

ÇEKYA


Çekya, Avrupa Birliği içerisinde yer alan ülkeler arasında yer almakta. Para birimi olarak Euro yerine Çek Korunası tercih ediyorlar. 1 TL – 4.03 Çek Korunası’na denk geliyor. Ülke içerisinde yapılabilecek olan tüm etkinlikler de kişiler için oldukça uygundur.

ARNAVUTLUK


Eurosuz gezilebilecek ülkeler arasında yer alan başka ülke ise Arnavutluk. Başkent Tiran başta olmak üzere tarihi Berat kentini, İtalyan’ın Bari kentiyle karşı karşıya konumdaki Durres ve muhteşem denizi ile Ksamil, Arnavutluk turu ile görülecek yerler arasında yer alıyor. Kültürü ve yemekleri ile yabancılık çekmeyeceğiniz Arnavutluk’un para birimi ise Arnavutluk leki. 1 TL 18,93 Arnavutluk leki yapıyor.

BULGARİSTAN


Türkiye’nin sınır komşusu Bulgaristan da kendi para birimini kullanan ve eurosuz gezilebilecek ülkeler arasında bulunan bir yer. Euro geçen çoğu yer olsa da Bulgaristan’ın para birimi Bulgar levası. Hem yaz hem de kış tatili için birçok tatil alternatifini bünyesinde barındıran Bulgaristan’da gezilecek yerlerin sayısı bir hayli fazla. Şu sıralar kayak tatili için Bansko, Pamporovo, Borovetz ve Vitoşa gibi ünlü kayak merkezlerini tercih edebilir.

BOSNA HERSEK


Balkanlar’ın gözdesi Bosna Hersek Türklerin en çok tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Bosna Hersek’in para birimi Bosna Hersek Markı (BAM) ya da diğer adıyla Konvertible Mark (KM). Eurosuz gezilecek ülkeler arasında yer alan Bosna Hersek’te Saraybosna ve Monstar Köprüsü ile doğal güzelliklere hayran olabilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL