SİNEMA

Etkileyici Psikolojik Filmler!

Çoklu kişilik bozukluğu oldukça ciddi bir ruhsal rahatsızlık. Bu psikolojik durumu işleyen pek çok başarılı film bulunuyor. İnsan psikolojisinin karmaşık yapısı pek çok başarılı filme ilham kaynağı oldu. Disosiyatif kimlik..

Etkileyici Psikolojik Filmler!

Çoklu kişilik bozukluğu oldukça ciddi bir ruhsal rahatsızlık. Bu psikolojik durumu işleyen pek çok başarılı film bulunuyor.

İnsan psikolojisinin karmaşık yapısı pek çok başarılı filme ilham kaynağı oldu. Disosiyatif kimlik bozukluğu yani çoklu kişilik bozukluğu ise en ürkütücü ruhsal hastalıklardan biri. Ancak bu psikolojik rahatsızlık bir o kadar da ilgi çekici. Yıllardır bu sorunu konu alan pek çok film çekildi, pek çok kitap yazıldı. Birçoğunu belki de okumuş ya da izlemişsinizdir. Listemizde ise sizin için çoklu kişilik bozukluğunu odak noktasına alan etkileyici filmleri derledik.

 Psycho / 8.5

Alfred Hitchcock’un kült filmi Psycho ise, şüphesiz sinema tarihinin en etkileyici filmlerinden biri. Sizi ilk dakikadan itibaren içine alan film, patronunun bin dolarını çalan Marion’un bu parayla sevgilisine gitmek için yola çıktığı sırada konakladığı bir motelde öldürülmesinin ardından ortaya çıkan gizemli bir olayı konu alıyor. Robert Bloch’un isimsiz romanından esinlenen bu filmde, Bates Motel’de müdür olan Norman Bates (Anthony Perkins) karakterinin kişiliği üzerinde yoğunlaşıyor.

 Shutter Island / 8.1

Leonardo Di Caprio’nun en başarılı performanslarından birini sergilediği Martin Scorsese imzasını taşıyan bu film, iki polis memurunun bir akıl hastanesine soruşturma amacıyla gitmesini konu alıyor. Di Caprio’ya filmde Mark Ruffalo, Ben Kingsley ve Michelle Williams gibi isimler eşlik ediyor.

Persona / 8.1

Persona ise hiç konuşmayan bir kadını ve ona göz kulak olan bir hemşirenin hikayesini konu ediniyor. Ünlü bir tiyatro oyuncu olan Elisabeth Vogler bir piyes sırasında aniden sessizliğe gömülüyor. Çevresindekiler ise olayları anlamaya çalışıyor ancak genç kadın konuşmuyor. Bunun ardından ise bir kliniğe yatırılıyor. Ancak Elisabeth’in konuşması için hiçbir fiziksel engel bulunmuyor. Bu ise işleri çok daha ilginç bir hale getiriyor.

Black Swan / 8.0

Natalie Portman’ın başrolünde oynadığı bu sinema şaheseri New York’ta yaşayan Nina isimi genç ve yetenekli bir balerini odak noktasına alıyor. Yaşamındaki en büyük tutkusu olan dans ise aynı zamanda Nina’nın hayatında büyük bir baskı yaratıyor. Yeni sezonda sergilenecek olan “Swan Lake” gösterisinde baş dansçı olmak için çaba sarfeden Nina, bir yandan rakibi Lily ile yarışırken bir yandan da kendi karanlık tarafıyla yüzleşiyor. Natalie Portman’ın oldukça başarılı bir performans sergilediği bu film, en iyi çoklu kişilik bozukluğu filmleri arasında yer alıyor.

Sybil / 7.7

2007 yapımı bu filmde çocukluğunda yaşadığı tacizler nedeniyle çoklu kişilik bozukluğuyla mücadele eden genç bir kadının yaşadıkları anlatılıyor. Sybil’in tam tamına 15 alter egosu bulunuyor. Filmi ilginç kılan ise gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanmış olması. Film Shirley Ardell Mason’un gerçek hikayesine dayanıyor.

Dr. Jekyll and Mr. Hyde / 7.7

Klasiklerden bahsetmişken, Dr. Jekyll and Mr. Hyde’dan bahsetmemek olmaz. Filmin konusu is şöyle; Doktor Henry Jekyll (John Barrymore), insanın iyi ve kötü doğasını 2 farklı bedene ayırabilecek bir formül yaratmayı düşleyen bir bilim insanıdır. Ancak bunu yapmaya çalıştığında işler istediği gibi gitmez. Deney onu korkunç suçlar işleyen Hyde’a dönüştürür. Dr. Jeykll bununla başa çıkmak için mücadele verir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL