MEKANLAR SEYAHAT

Eşsiz Bir Doğa Harikası: Dupnisa Mağarası!

Ülkemiz pek çok doğa harikasına ev sahipliği yapıyor. Göllerden kaya oluşumlarına, deltalardan vadilere kadar ziyaret edilebilecek pek çok yer bulunuyor. Bunlardan biri de onlarca yarasa türüne ev sahipliği yapan Dupnisa..

Eşsiz Bir Doğa Harikası: Dupnisa Mağarası!

Ülkemiz pek çok doğa harikasına ev sahipliği yapıyor. Göllerden kaya oluşumlarına, deltalardan vadilere kadar ziyaret edilebilecek pek çok yer bulunuyor. Bunlardan biri de onlarca yarasa türüne ev sahipliği yapan Dupnisa mağarası.


Tarih boyunca pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapan ülkemizde birçok doğa harikası bulunuyor. 7 bölgesindeki 7 farklı iklimle, her yeri başka cennet olan Türkiye’de keşfedilecek çok şey var.


Türkiye’nin turizm değerlerinden biri olan Dupnisa Mağarası, Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde Sarpdere Köyünün 5-6 km güneybatısında yer alıyor.


Dupnisa Mağarası, Trakya’nın turizme açılan ilk ve tek mağarası olma özelliği taşıyor. Aynı zamanda Mağara literatüründe en çok bilinen mağaralardan biri.


2003 yılında turizme açılan mağara ikinci jeolojik zamanda mermerler içerisinde birbirine bağlı iki kat ve üç mağaradan oluşuyor.


Beyaz, kırmızı ve kahverengi tonlarındaki damla taşlar, devasa boyutlardaki sarkıt ve dikitler ve damla taş havuzları Dupnisa Mağarası’nı görülmeye değer kılan özellikler arasında.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL