Aktüel

Ennio Morricone hayatını kaybetti!

Film müziklerinin, özellikle de Western filmlerinin müziklerinin efsane ismi dünyaca ünlü İtalyan bestekar Ennio Morricone 91 yaşında hayatını kaybetti. İtalyan haber ajansı Ansa’nın haberine göre Morricone birkaç gün önce düşerek..

Ennio Morricone hayatını kaybetti!

Film müziklerinin, özellikle de Western filmlerinin müziklerinin efsane ismi dünyaca ünlü İtalyan bestekar Ennio Morricone 91 yaşında hayatını kaybetti.

İtalyan haber ajansı Ansa’nın haberine göre Morricone birkaç gün önce düşerek uyluk kemiğini kırması nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı. Morricone, Roma’da tedavi gördüğü hastanede bu gece hayatını kaybetti.
İtalyan ve dünya sinemasının en tanınmış film müziklerinden birçoğunun bestecisi olan Morricone, yüzlerce esere imza atmıştı. Sergio Leone’nin spagetti Western’lerinden, Nuovo Cinema Paradiso, The Mission gibi sinema tarihinin önemli filmleri için yaptığı bestelerle çok sayıda ödül almıştı.

Morricone 2007’de Onur Ödülü ve 2016’da Quentin Tarantino’nun The Hateful Eight filmi için yaptığı müziklerle olmak üzere 2 Oscar sahibiydi.
Ennio Morricone, 10 Kasım 1928’de Roma’da, müzisyen Mario Morricone ile Libera Ridolfi’nin 5 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. İlk bestelerini 6 yaşında yapan Morricone, İtalya’nın saygın konservatuvarlarından Roma’daki Santa Cecilia’da trompet eğitimi aldı. 1950’lerden itibaren sinema ve televizyon dünyası için beste yapmaya başladı.

Morricone son yıllarda sağlık sorunları nedeniyle sık sık konserlerini iptal etmek zorunda kalmıştı. 2014’te Türkiye’de de bir konser vermeyi planlayan Morricone, hastalanması nedeniyle bu konseri de iptal etmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL