MEKANLAR SEYAHAT

Enerji verimli bambu ev!

Feng Shui’den esinlenen, minimum karbon ayak izine sahip, enerji tasarruflu bambu ev Çin’in sürdürülebilir büyümesine katkıda bulunabilecek deneysel bir projedir. Sürdürülebilir yapıda, enerji kullanımında tasarruf sağlayan düşük maliyetli bir bina..

Enerji verimli bambu ev!

Feng Shui’den esinlenen, minimum karbon ayak izine sahip, enerji tasarruflu bambu ev Çin’in sürdürülebilir büyümesine katkıda bulunabilecek deneysel bir projedir. Sürdürülebilir yapıda, enerji kullanımında tasarruf sağlayan düşük maliyetli bir bina oluşturmak için yerel olarak mevcut doğal malzemeler kullanıldı.

Milano merkezli Studio Cardenas tarafından tasarlanan Bambu Ev, Çin’in Baoxi bölgesinde, yenilenebilir yerel malzeme bambudan inşa edildi. Tamamen sürdürülebilir bir kaynak olan Bambu, geleneksel Çin yapılarında binlerce yıldır yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır.
Mimarlar sürdürülebilirlik için sadece bambu gibi doğal malzemeler kullanmadı, aynı zamanda yenilikçi inşaat çözümleri tasarladı. Sökülüp taşınabilir hafif alüminyum bağlantılara sahip modüler bir bambu inşaat sistemi geliştirdi.

Enerji verimli bambu evin tasarımında incelenen konular şöyledir:
Yapısal eleman olarak kullanılan bambu, Baoxi bölgesinde bulunan doğal bir kaynak. Bambu, yaşam döngüsü boyunca en fazla karbondioksit emen bitkidir, yaklaşık 3 yıl içinde inşaat için kullanılmaya hazırdır ve herhangi bir ağaç türünden çok daha hızlı büyür.

Feng Shui’nin önerdiği gibi modüler 9 kareden oluşan evde aynı uzunlukta bambu direkleri kullanılmış ve yapının yerel işçiler tarafından yapılabilmesi için, alüminyum bağlantılar hafif ve kolay monte edilecek şekilde tasarlanmıştır.

Evin sürdürülebilir çözümlerinden biri de yeraltı sularından yararlanarak evi ısıttığı kadar serinleten bir jeotermal ısı pompası kullanmak. Normal soğutma ve ısıtma sistemlerine kıyasla inanılmaz derecede etkili olan jeotermal sistem, en az %25 ve çoğu zaman çok daha fazla verimli. Yerin kazılmasıyla ortaya çıkan sıcaklık, mevsim ne olursa olsun istikrarlıdır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL