SEYAHAT

En uygun tatil bütçesi ayarlamak!

Tatilinizi denkleştirmek, döndüğünüz zaman yaptığınız tatilin sizi zor durumda bırakmaması için iyi bir tatil bütçesi çıkarmanız şart. Planlı bir tatil bütçesi nasıl hazırlanır, tatile çıkmadan önce bilinmesi gerekenler; Seyahat Toplam..

En uygun tatil bütçesi ayarlamak!

Tatilinizi denkleştirmek, döndüğünüz zaman yaptığınız tatilin sizi zor durumda bırakmaması için iyi bir tatil bütçesi çıkarmanız şart. Planlı bir tatil bütçesi nasıl hazırlanır, tatile çıkmadan önce bilinmesi gerekenler;

Seyahat Toplam Bütçesi

Seyahat bütçeniz de gideceğiniz yerde yapacaklarınızı içerir, mesela dağlık bir yere gittiğinizde trekking yapmak için bir bütçe ayırmış olmalısınız. Gideceğiniz yeri çok iyi bilip ona göre yapacaklarınızın hepsinin maliyetini hesaplamalısınız.

Ulaşım Bütçeniz

Tatilinizi önceden planlamak ve bunun için özellikle uçaklar için gerekli olan ucuz uçak biletlerinden yararlanma fırsatını yakalayabilirsiniz. Seyahat ederken uçağın alacağı ” bagaj kilolarına ” dikkat edin, ona göre eşyalarınızı ayarlayın, eşyalarınız fazlaysa eşyalarınızın içinde kesici alet ve sprey gibi gazlı araçların içinde olmadığı bir el bavulu hazırlayın ve bunu kendinizle uçağa götürebilirsiniz. Böylece bagaj parası vermekten kurtulmuş olacaksınız. Havaalanlarında yeme içme ihtiyaçları oldukça pahalıdır, bunun için kısa yolculuklarınızda buralarda bir şey yemeyin.

Konaklama Bütçesi

Konaklama için ” ucuz oteller ” seçenekleri tatilcilerin ilk adresidir. Oysaki tek çare otel değildir oteller kadar moteller, kamping alanları ve ücretsiz bir alanda çadır atmak, ev kiralamak gibi seçenekler de düşünülmesi gerekiyor. İşimizi ve bütçemizi zorlayacak konaklama adreslerinden uzak durmalıyız.

Yeme İçme Bütçesi

Her ne kadar çoğu zaman dikkate alınmasa da en çok bütçe ayırdığınızın başında geliyor. Gideceğiniz yerlere yörelere uygun yemekleri tatmak gibisi yoktur. Ama tabi bu yöreye ait yemekler şişirtilerek bizlere sunulacaktır. Bunları ” tatmak için yiyelim ” illa ki kendimizi doyurmaya çalışmayalım, yoksa tatili yarıda kesmek zorunda kalabiliriz.

Alternatifleri Göz Önünde Bulundurmalıyız

” Pasaport, vize ” gibi masrafları da göz önünde almalıyız. Gideceğimiz tatillere göre ihtiyaçlarımız da doğabilir, mesela yaz tatiline gittiğimizde mayo, güneş kremi gibi gerekli malzemeleri seyahat çantamızda bulundurmalıyız. Gideceğimiz yerde yapacaklarımızı da göz önünde bulundurmalıyız. Gideceğimiz yerin koyları güzelse bir tekne turu yapabiliriz. Bu gibi alternatif masrafları da göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

Eğlence Bütçesi

Tatilin temel amacıdır ” eğlenmek ve huzur ” bulmak. Tatilinizi eğlenceli bir hale getirmek istiyorsanız; gece hayatı, gündüz kaçamakları, spor aktiviteleri, müze gezileri ve birçok ekstra masraf olabilecek masrafları göz önünde bulundurmalısınız.

Alışveriş Bütçesi

İnsanlar gittiği her yerde o yeri hatırlatacak güzel bir süs eşyası ya da kıyafet gibi ihtiyaçlarını almak ister. Evet hatıralık bir şeyler alın, hepsini ” bir yerde ve indirimli almaya ” çalışın.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL