SİNEMA

En iyi mafya filmleri!

Tüm zamanların en çok izlenen, en kaliteli ve en iyi mafya (gangster) filmlerini özenle hazırladığımız bu içerikte bir araya getirdik. İşte, dünya sinemasında ise gangster filmleri olarak adlandırılan en kaliteli..

En iyi mafya filmleri!

Tüm zamanların en çok izlenen, en kaliteli ve en iyi mafya (gangster) filmlerini özenle hazırladığımız bu içerikte bir araya getirdik. İşte, dünya sinemasında ise gangster filmleri olarak adlandırılan en kaliteli ve en iyi mafya konulu filmler…

Halk Düşmanları (2009) IMDb: 7.0

Son yıllarda vizyona giren başarılı gangster filmlerinden bir tanesi olarak gösterilen Public Enemies ( Halk Düşmanları) bünyesinde birbirinden kaliteli oyunları içerisinde barındıran enfes bir yapım. Filmde, John Dillinger ( Johnny Depp) ve çetesi büyük banka ve iş yerlerini hedef alıp halka zarar vermeyen bir yapıdadır ve bu durumda halk arasında büyük saygı duymalarına neden olmaktadır. Ancak bu çetenin bir anca önce yakalanması gerekmektedir. Dilinger’ın çetesinin peşinde FBI’ın başı J. Edgar Hoover’ın ( Billy Crudup) yer almaktadır. Sonrasında ise kendisine FBI’ın bir numaralı ajanı Melvin Purvis’i (Christian Bale) dahil olmaktadır. Bakalım bu kedi fare oyununu kim kazanacaktır?

Ölüm Denizi (2010) IMDb: 7.3

Son yıllara baktığımızda IMDb sitesinde iyi bir puana sahip mafya filmleri arasında bulunan The Yellow Sea filminin konusu, Rusya, Kuzey Kore ve Çin arasında kalan Yanji kentinde taksicilik yapan birisidir. İş aramaya Kore’ye giden eşinden 6 aydır haber alamamaktadır. Hayatı borçlarla geçen Gu-Nam, eşinin durumundan sonra iyice kötü duruma düşmüştür. Eşini bulmak ve borçlarından kurtulmak için kendisine bir şans verilir. Güney Kore’ye geçip bir cinayet işleyecek, tetikçi olacaktır.

New York Çeteleri (2002) IMDb: 7.5

Amerika’da 1800 yıllarda geçen ve iki çetenin çatışmasını izleyiciye aktaran New York Çeteleri filmi, 2000’li yıllarda çekilen en başarılı suç, dram ve gangster film türü örnekleri arasında yer almaktadır. Filmde, iki çete büyük bir savaş içerisindedir. Bu çetelerden bir tanesi Amerikan yerlisiyken diğeri ise göçmen olarak gelen İrlandalılardan oluşmaktadır. Bir çatışma sırasında İrlandalılardan oluşan çetenin lideri öldürülür ve oğlu Amsterdam Vallon da babasının intikamını almak isteyecektir. Artık çetesini bir araya toplayıp harekete geçmek zorundadır…

Celda 211 (2009) IMDb: 7.6

Oyuncu kadrosunda Luis Tosar, Alberto Ammann ve Antonio Resines gibi isimlerin bulunduğu Celda 211, gardiyan olmayı bekleyen Juan’ın başından geçen olayları aktarmaktadır. Juan, iki meslektaşı ile birlikte çalışacağı hapishaneyi gezerken çatıdan kafasına bir şey düşer ve bayılır. Gardiyanlar onu ayıltmak için 211 numaralı boş hücreye götürür. Tam da bu sırada hapishanede isyan çıkar. Ayıldığında her şey olmuş ortalık karışmıştır. Hayatta kalmak için mahkum gibi davranmalıdır.

Azap Yolu (2002) IMDb: 7.7

2002 yılında vizyona giren ve en güzel gangster filmlerinden bir tanesi olan Road to Perdition (Azap Yolu) ABD’de ekonomik buhran yaşandığı dönemde tetikçilik yaparak hayatını devam ettiren Michael Sullivan’ın yaşam öyküsünü aktarmaktadır. Sullivan, John Rooney’nin hesabına çalışmaktadır ancak Rooney’in oğlu babasına bu kadar yakın olan adamı bir an önce harcamak istemektedir. Gelişen olayların ardından Sullivan’ın oğlu da olaylara karışır ve artık Sullivan’ın tek hedefi oğlunu korumaktır. Gerilim ve heyecan dolu Azap Yolu filmi, gangster film türünü sevenlerin mutlaka izlemesi gereken yapımların başında gelmektedir.

Amerikan Gangsteri (2007) IMDb: 7.8

İzlediğinizde hafızalarınızdan çıkmayacak harika bir mafya filmi yani gangster filmi izlemek istiyorsanız ve daha önce denk gelmediyseniz sizlere kesinlikle ama kesinlikle American Gangsteri filmini öneriyoruz. Tüm zamanların en iyi mafya filmleri arasında gösterilen ve başrolünde Danzel Washington’un yer aldığı bu yapımda, Manhattan’ın Harlem bölgesindeki eroin ithalatı işinin esas kişisi olarak kendisini tayin eden Frank Lucas’ın hayatı anlatılmaktadır. New York’a uyuşturucu sokan ve bunun gerçekleştirirken çok ince çalışan Frank bölgede yer alan diğer mafyalarla el sıkışmak zorundadır.

 Yeraltı Peygamberi (2009) IMDb: 7.9

Filmin oyuncu kadrosunda Tahar Rahim, Niels Arestrup ve Adel Bencherif gibi başarılı isimler yer alırken yönetmen koltuğunda ise Jacques Audiard oturmaktadır. Film, altı yıllık cezasını bitirmek adına Fransa’da bir hapishaneye giren Malik, hayatının büyük bir bölümünü boşa geçirmiştir. Bir nevi hayata geç atılmıştır. Okuma yazması olmayan 19 yaşındaki genç hapishanede diğer mahkumlara göre zayıf görünmektedir. İlk başlarda kendisine verilen görevleri yerine getiren Malik, her geçen gün çevresini güçlendirirken, artık kendi planlarını yapacak konuma gelmiştir.

Özel Tim 2 (2010) IMDb: 8.0

İlk filmde büyük bir kıyıma maruz kalan Rio de Jenario bölgesinde ne kadar darbe inmiş olsa da sistemini halen korumaktadır. Tamamen yok olmamak için sistem sadece elini yok etmiş bütünü korumayı başarmıştır ve yeni bir lider yaratılmıştır. Brezilya’da tüm zamanların en çok izlenen filmleri rekorunu elinde bulunduran film, mafya türünde yapım arayanlar için adeta bulunmaz hint kumaşı…

Özel Tim (2007) 8.1

1997 yılında Katoliklerin dini lideri Papa Jean Paul II, Brezilya’da Rio de Jenario’yu ziyaret edecektir. Bu organizasyon öncesinde, bölgenin varoşlar bölgesinde hareketli günler yaşanmaktadır. Papa bölgeye gelmeden önce suç oranı çok yüksek, tehlikeli banliyölerde uyuşturucu tacirlerini darbe vurulmalıdır. Özel Polis Operasyonları Timi lideri Yüzbaşı Nascimento, polis okulu mezunu Matias ve Neto adlı iki arkadaş sokaklardaki savaşın acımasız yüzüyle karşı karşıyadırlar.

Kapışma (2000) IMDb: 8.3

Suç ve aksiyon türünde son yılların en güzel örneklerinden bir tanesi olan Snatch, Londra’nın yeraltı suç örgütünde yaşanan ve mafya yani gangsterler arasında geçen iki farklı konuyu ele alır. Bu iki konunun başlangıcı birbiriyle bağlantılı olmasa da sonrasında olaylar öyle bir gelişir ki, bu iki hikaye arapsaçına döner. Ateşten Kalbe Akıldan Dumana filmi ile benzerlik gösteren Snatch, hiç tartışmasız izleminiz gereken filmler listesinde olmalıdır.

Köstebek (2006) IMDb: 8.5

Son 15 yıl içerisinde çekilen ve aynı zamanda en yeni gangster filmlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkan Köstebek filmi 2006 yılında vizyona girdi. Filmde, Massachusetts Eyalet Polisi şehrin en büyük suçlusu olan Frank Costello’nun (Jack Nicholson) çetesini yok etmek istemektedir. Bunun için de çeteye adam sızdırmaya karar verilir ve bölgede büyümüş olan çaylak  Billy Costigan’a (Leonardo DiCaprio) bu görev için tercih edilir.

Bu sırada aynı bölgede büyümüş bir başka genç polis memuru Colin Sullivan (Matt Damon) merdivenleri hızla tırmanan başarılı bir polistir ancak teşkilat Sulllivan’ın suç örgütü lideri için çalıştığını bilmemekte ve bu da çetenin her daim teşkilattan önde olmasını sağlamaktadır.

Her iki adamda, içerisine sızdıkları birimlerin hakkında bilgi toplarken birbirlerine daha da açık vermektedir. Her iki tarafta elbet bir gün içlerinde köstebek olduğunu anlayacaktır…

Tanrı Kent (2002) IMDb: 8.7

2002 yılında vizyona giren ve Brezilya ile Fransa ortak yapımı olan son yılların en iyi gangster filmleri arasında gösterilmektedir. Dünya genelinde bilenen adı City Of God olan Tanrı Kent filmi, bölgede yaşayan küçük ve genç insanların suç örgütleri dolu yaşantısını konu edinmektedir.

Baba 1-2-3 (1972) IMDb: 9.2

Geldik bu film listemizin de sonuna… Tüm zamanların en iyi filmleri arasında yer alan ve aynı zamanda gelmiş geçmiş en iyi gangster filmleri yani mafya filmleri arasında gösterilen The Godfather, 1940-1950 yılları arasında Amerika’da geçmektedir. Aslen İtalyan olan ve Amerika’ya ailesi ile beraber göçmüş olan ve BABA olarak tanınan Don Corleone bulunduğu konuma gelebilmek yaşadığı bölgede çok kişiyle savaş vermiş ve başarılı olmuıştur. Büyük bir aile sahibi olan Carleone, bir gün saldırıda ağır yaralanır ve düşmanları bu durumdan istifade edip aileye saldırmaya karar verir. Oğul Michael ve Sonny’de düşmanlarına karşı aileyi korumak zorundadır. Toplamda 3 seriden oluşan Baba filmini kesinlikle ama kesinlikle izlemenizi öneriyoruz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL