SİNEMA

En İyi 10 Gençlik Filmi!

Gençlik filmleri, konusuyla, birbirinden renkli karakterleriyle her izleyişinizde sizi yepyeni maceralara sürükleyen, izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığınız filmlerdir. Sizler için IMDB puanına göre en iyi 10 filmi listeledik. 10. Im Juli – Temmuz’da..

En İyi 10 Gençlik Filmi!

Gençlik filmleri, konusuyla, birbirinden renkli karakterleriyle her izleyişinizde sizi yepyeni maceralara sürükleyen, izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığınız filmlerdir. Sizler için IMDB puanına göre en iyi 10 filmi listeledik.

10. Im Juli – Temmuz’da – IMDb 7.7

Türk yönetmen Fatih Akın imzalı Im July, Daniel’ın gerçek aşkı bulmak için gösterdiği çabayı konu alıyor. İşinden ve öğrencilerinden başka hiçbir şeyi olmayan genç öğretmen Daniel’ın, Melek adlı Türk kızı bulmak için arabası ile İstanbul’a yaptığı yolculuğu ve buradaki arayışını anlatıyor. Im July, küçük detaylarıyla insanın yüzüne küçücük bir gülümseme yerleşmesine ve içinizin kıpır kıpır olmasına sebep olacak bir yol filmi.

9. Little Miss Sunshine – Küçük Gün Işığım – IMDb 7.8

Olive, birbirinden çok farklı karakterlerin oluşturduğu bir ailenin en küçük oğludur. Olive’in babası otoriter ve disiplin sahibi biridir. Abisi, Olive dahil evdeki kimseyle iletişim kimseyle iletişim kurmaz. Dedesi ve dayısı da onlarla beraber yaşamaktadır. Annesinin ise hayattaki tek amacı bu ailenin dağılmasını önleyerek onları bir arada tutmayı başarmaktır. Olive Hoover’ın en büyük hayali, yaşadıkları ülkenin bir diğer ucunda, California’da düzenlenecek olan “Little Miss Sunshine” isimli güzellik yarışmasına katılıp, yarışmada birincilik elde etmektir. Filmde, Olive ve diğer aile üyelerinin, küçük Olive’in hayali olan yarışmaya katılabilmesi için çıktıkları yolculuk anlatılıyor. Aile, sevgi ve gençlik kavramlarının içinin çok yoğun bir şekilde doldurarak izleyiciye aktarıldığı Little Miss Sunshine, dram-komedi harmanını en iyi uyarlayan gençlik filmlerinden bir tanesi.

 8. C.R.A.Z.Y – Çılgın – IMDb 7.9

Ergenlik zamanlarında hepimiz anne ve babalarımızla ya da çevremizdekilerle birtakım sorunlar yaşamışızdır. Yaşadığı ülkenin orta sınıfında yer alan Kudüs’lü bir baba ve oğlunun yaşam hikayesini konu edinen Crazy, inatçı bir karaktere sahip olan karakterinin getirileri gereği kendisinden beklenileni karşılamamak için daha farklı hareket etmek zorunda kalan bir erkek çocuğunun iç dünyasını ve yaşadıklarını anlatıyor. Yer yer güldüren ama güldürürken aynı zamanda hüzünlendiren film, müzikleriyle de kendisine hayran bırakıyor. İçerisinde çok fazla dramatik ögeler barındırsa da Crazy, ilginç konusuyla izleyenlerin dikkatini çekmeyi başarmış bir yapım.

 

7. Ferris Bueller’s Day Off – Ferris Buellar’la Bir Gün – IMDb 7.9

Ferris adındaki lise öğrencisinin her hareketi, ailesi ve okul müdürü tarafından izlenir. Bu yüzden kendisini sürekli baskı altında hisseder. Ferris, lise son sınıfın son günlerine yaklaşırken kız arkadaşını ve en yakın arkadaşını da alarak babasının arabasıyla okuldan kaçar. 17 yaşındaysa, altında kırmızı bir Ferrari varsa, bir de sevdikleri yanındaysa kim özgür hissetmez ki? 1986 yapımı olmasına karşın eskimeyen bir yapım olan Ferris Bueller’s Day Off’daki maceralarla dolu yolculuğu, ekran karşısından takip ederken izleyenler de o üç arkadaşın yanındaymış gibi özgür hissediyor.

6. The Perks of Being a Wkallflower – Saksı Olmanın Faydaları – IMDb 8.0

Arkadaşları tarafından sürekli küçümsenen ve sosyal ortamlardan dışlanan Charlie, psikolojik problemleri olan ve bu yüzden kendi dünyasının dışına çok fazla çıkmak istemeyen bir gençtir. Filmde, yeni okul döneminde de kimseyle arkadaşlık yapamayacağını düşünen Charlie’nin, aynı okulda okuduğu iki kardeşle yakın arkadaş olduktan sonra hayatı sevmeye ve mutlu olmaya başladığını görüyoruz. Charlie’nin hem ilk gençlik yıllarını hem de sonraki dönemlerde içine girdiği arayış ve mücadelelerini izleyeceğiniz The Perks of Being a Wallflowe, seyretmeye değer bir gençlik filmi.

5. Sing Street – IMDb 8.0

İrlandalı yönetmen John Carney’in Once ve Begin Again isimli müzik temalı filmlerinin sonuncusu olan Sing Street, Dublin’de yaşayan 15 yaşındaki Conor’un müzik ile olan ilişkisini ve müziğin hayatına dokunuşunu anlatıyor. Konu edindiği dönemi mükemmel bir şekilde yansıtan film; detayları, kurgusu, müzikleri, oyunculukları ve senaryosu ile sizi zaman yolculuğuna çıkartacak ve kendi hayatınızdan izler bulacaksınız. Sing Street, ilgiyle takip edebileceğiniz gençlik filmlerinden biri.

4. Before Sunrise – Gün Doğmadan Önce – IMDb 8.1

Avrupa’da bir tren gezisi yapmak ve aradığın aşkı orada bulmak! Hangi ülkede yaşarsa yaşasın neredeyse her gencin hayali olan bir konunun işlendiği Before Sunrise, romantizme doymak isteyen bünyelerin en etkili ilacı olabilecek nitelikte. Film, Jessie ve Celine adında farklı ülkelerde doğup büyümüş, farklı kültürlere sahip iki gencin Avrupa’nın birbirinden güzel şehirlerini gezerken yaptıkları sohbetler ve aşk dolu anıları çevresinde ilerliyor. Before Sunrise, 90’ların en romantik gençlik filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.

3. Stand By Me – Benimle Kal – IMDb 8.1

Staphen Hawking’in aynı isimli kısa bir öyküsünden uyarlanmış olan Stand By Me filmi, kaybolmuş bir çocuğun peşine düşen bir grup arkadaşın maceralarla dolu yolculuğunu konu ediyor. Küçük bir çocuğun kaybolduğunu ve sonrasında da öldüğünü duyan çocuklar, cesedin olduğu yere ulaşmak için beraber macera dolu bir yolculuğa çıkıyor ve yolculuk sırasında türlü deneyimler yaşıyor. Arkadaşlık olgusunun bu kadar sıcak ve samimi bir şekilde yansıtabildiği film, izleyicilerden tam not almış. Stand By Me, dostlukla ilgili çekilmiş en güzel gençlik filmlerinden.

2. Dead Poets Sociaty – Ölü Ozanlar Derneği – IMDb 8.1

Aynı isimli kitabın beyaz perdeye uyarlaması olan Dead Poets Sociaty, üniversite sınavına hazırlanan ve Welson Lisesi’nde yatılı eğitim gören bir grup arkadaşın, o dönemde yaşadıkları stresli zamanların ardından anı yaşamak olgusuna nasıl geçiş yaptıklarını anlatıyor. Okuldaki öğretmenlerin ve ailelerin tavırları ve bu tavırların öğrencilere yansıtılma biçimi, üniversite sınavına hazırlandığınız zamanları anımsatacak. Zaman zaman güldüren bazen de hüzünlendiren Dead Poets Sociaty, mutlaka izlenmesi gereken kült filmler arasında yer alıyor.

1. 3 Idıots – 3 Aptal – IMDb 8.4

Hint yapımı filmleri sevdiren bir yapım olarak bilinen 3 Idiots, eğitim sistemine karşı gelen 3 mühendislik öğrencisinin yaşamındaki çeşitli olayları anlatıyor. 4 yıllık bir üniversite hayatını eğlenceli bir dille konu alan 3 Idiots, seyircisine kahkaha dolu bir film keyfi vaat ederken, sistem üzerine düşünerek eleştirilerde bulunmasına da fırsat tanıyor. Komedi unsuruna sık sık başvuran film, yaşı kaç olursa olsun izleyen herkes tarafından çokça tutulan ve defalarca izleme isteği uyandıran üniversite filmleri arasında yer alıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL