SEYAHAT

En güzel tatil önerisi!

Kendinizi bir masalın başkahramanı gibi hissedebileceğinizi düşünün. Gizemli bir coğrafyada, geçmişin aşındırdığı bozkır topraklar üzerinde bir keşif yolculuğuna çıktığınızı hayal edin. Her bir karışa anlam katan peribacalarının yükseldiği, gökte balonların..

En güzel tatil önerisi!

Kendinizi bir masalın başkahramanı gibi hissedebileceğinizi düşünün. Gizemli bir coğrafyada, geçmişin aşındırdığı bozkır topraklar üzerinde bir keşif yolculuğuna çıktığınızı hayal edin. Her bir karışa anlam katan peribacalarının yükseldiği, gökte balonların süzüldüğü, güneşin nazlı bir genç kız edasıyla tepelerin ardına gömüldüğü bir diyarda yeniden bulun benliğinizi.


Sizler için Kapadokya’da 3 günlük tatil önerisi hazırladık.

Perşembe günü iş çıkışı atlayın bir Nevşehir uçağına. Dilerseniz Nevşehir Havalimanı’na, dilerseniz de Kayseri Erkilet Havalimanı’na uçabilirsiniz. Nevşehir Havalimanı – Kapadokya arası 30 km, Kayseri Havalimanı – Kapadokya arası ise 100 km. Rahat bir gezi planlaması için her iki havalimanından da araç kiralayabilirsiniz.

Bölgede konaklama yapabileceğiniz o kadar çok alternatif var ki… Akşam otelinize yerleştikten sonra dilerseniz biraz civarı turlayın. Tesis yetkilisinden çevre hakkında birkaç bilgi edinin. Ve hafızalarınızdan silinmeyecek bu harika rota için biraz enerji toplamak adına güzel bir uyku çekin.

Sabah erkenden kalkın ve otelinizde güzel bir kahvaltı yapın. Kahvaltının ardından ilk durağınız, gördüğünüzde sizi hayrete düşürecek güzellikteki Göreme Açık Hava Müzesi. Burası oldukça büyük bir yer ve neredeyse yarım gününüzü alacağı kanaatindeyiz. İçeride ilk Hristiyanlık dönemine ait birçok kilise bulunuyor. Gezmenizi tavsiye ettiğimiz kiliseler ise şu şekilde; Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise, Elmalı Kilise, Yılanlı Kilise ve Aziz Basel Şapeli. Göreme Açık Hava Müzesi’nde Müze Kart geçiyor.
Göreme Açık Hava Müzesi’nden sonra, kompleksin hemen karşısında bulunan Tokalı Kilise’ye geçin. Öğle yemeğinizi civarda bulunan kafelerden birinde yedikten sonra, yürüyerek 30 dakikalık bir mesafede olan Uçhisar’a doğru yola koyulun. Elbette araç kiraladığınızı varsayarak, daha kısa bir sürede kasabaya varmış olacağınızı tahmin ediyoruz.


Akşam yemeği için otelinize dönün. Kapadokya Balon Turu dediğimiz şey biraz pahalı. En son yaklaşık 160 Euro civarlarındaydı. Eğer otel yetkilisiyle ahbaplık kurmayı başarabilirseniz, bir ihtimal biraz daha uyguna uçma şansına erişebilirsiniz.
Adrenalin dolu bir şekilde güne merhaba dedikten sonra dilerseniz civarda, dilerseniz de otelinize dönüp kahvaltı yapabilirsiniz. Sonrasında ise Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi’ne doğru yol almanız gerekecek. O meşhur Kapadokya Peri Bacaları burada göğe yükseliyor. Peribacalarını gördükten sonra, hediyelik eşya alışverişi yapıp, civardaki kafelerde soluklanabilirsiniz.

Öğle yemeği için bizim tavsiyemiz Avanos’a gidip, lezzetli bir testi kebabı yemeniz yönünde olacak. Ayrıca burada çömlek yapımlarını seyredebilir, hatta bir tane de kendiniz ya da sevdiğiniz biri için yapabilirsiniz.

Gezinizin son gününde, erken kalkıp kahvaltınızı yapın. Otelden çıkışınızı yapın ve valizlerinizi aracınızın bagajına yerleştirin. Sonra da doğruca Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne gidin. Bir rastlantı sonucu bulunan bu yeraltı şehri, 8 katlı ve oldukça büyük. Eğer karanlık ve dar yerlerden korkuyorsanız, bu rotayı es geçebilirsiniz. Zira iki kişinin yan yana yürüyemeyeceği tünellerden geçeceğiniz gizemli bir yolculuk sizi bekliyor olacak burada.

Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni gezdikten sonra, son durağınız Ihlara Vadisi. Güzel haber, burada Müze Kart geçiyor. Yüzlerce kilise ve enfes doğal güzelliklerle dolu bir vadi olan Ihlara’da, Yılanlı Kilise, Ağaçaltı Kilisesi, Sümbüllü Kilise ve Kırkdamaltı Kilisesi gezmenizi tavsiye ettiğimiz kiliselerden.

kaynak: neoldu.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL