SİNEMA

Edebiyattan beyazperdeye uyarlanan filmler!

Türk sinemasının farklı dönemlerinde çekilmiş filmlerden karma bir listeyi sizler için hazırladık. Susuz Yaz, 1963 Necati Cumalı’nın aynı adlı öyküsünden uyarlanan Susuz Yaz, Türk sinemasının gelmiş geçmiş en başarılı yapımlarından..

Edebiyattan beyazperdeye uyarlanan filmler!

Türk sinemasının farklı dönemlerinde çekilmiş filmlerden karma bir listeyi sizler için hazırladık.

Susuz Yaz, 1963

Necati Cumalı’nın aynı adlı öyküsünden uyarlanan Susuz Yaz, Türk sinemasının gelmiş geçmiş en başarılı yapımlarından biri kabul ediliyor.
Metin Erksan‘ın yönettiği filmin başrol oyuncuları; Hülya Koçyiğit, Erol Taş ve Ulvi Doğan. Film, ilk kez Berlin Film Festivali’nde gösterilmiş ve Altın Ayı kazanmıştır. Susuz Yaz, uluslararası ödül alan ilk Türk filmidir. IMDB Puanı: 8.0 / 10

Selvi Boylum Al Yazmalım, 1977

Selvi Boylum Al Yazmalım, Türk dünyasının en önemli yazarlarından edebiyatçı, çevirmen, gazeteci, diplomat ve siyasetçi Cengiz Aytmatov’un Kırmızı Eşarp isimli romanından uyarlanmıştır.
Filmin yönetmen koltuğunda Atıf Yılmaz otururken başrol oyuncuları; Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin’dir.
IMDB Puanı: 8.6 / 10

Zübük, 1980

Aziz Nesin’in aynı adlı eserinden uyarlanan filmin yönetmeni Kartal Tibet. Başrollerini ise, Kemal Sunal, Nevra Serezli ve Kadir Savun paylaşıyor.
IMDB Puanı: 8.4 / 10

Anayurt Oteli, 1987

Anayurt Oteli, Yusuf Atılgan‘ın 1973 yılında yayımlanan ikinci kitabından uyarlanmıştır. Filmin yönetmeni Ömer Kavur ve başrol oyuncuları ise; Macit Koper, Şahika Tekand, Orhan Çağman ve Serra Yılmaz’dır.
Film Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden ‘En İyi Yönetmen’, Uluslararası İstanbul Film Festivali’nden ‘Yılın En İyi Türk Filmi’, Nantes Üç Kıta Festivali’nden ‘En İyi Aktör’ ve ‘Golden Montgolfiere’, Venedik Film Festivali’nden FIBRESCI ödülleriyle dönmüştür.
IMDB Puanı: 7.7 / 10

Uçurtmayı Vurmasınlar, 1989

Feride Çiçekoğlu’nun aynı isimli kitabından Tunç Başaran tarafından uyarlanan filmin önemli oyuncuları; Ozan Bilen, Nur Sürer ve Füsun Demirel’dir. IMDB Puanı: 8.4 / 10

Ağır Roman, 1997

2013 yılında aramızdan ayrılan Metin Kaçan’ın aynı isimli romanından uyarlanan Ağır Roman’ın yönetmeni, Mustafa Altıoklar. Filmin önemli rollerinde; Okan Bayülgen, Müjde Ar, Savaş Dinçel ve Mustafa Uğurlu yer alıyor. IMDB Puanı: 7.7 / 10

Gölgesizler, 2009

Hasan Ali Toptaş’ın aynı isimli romanından uyarlanan Gölgesizler’in yönetmeni, Ümit Ünal. Filmin önemli rollerinde; Selçuk Yöntem, Hakan Karahan, Taner Birsel, Ertan Saban, Arsen Gürzap ve Altan Erkekli yer alıyor. Gölgesizler, Toptaş’ın ödüllü ilk romanı olma özelliği taşıyor.
IMDB Puanı: 6.7 / 10

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL