MEKANLAR SEYAHAT

Düş Bahçesi Değil Çay Bahçesi!

Öncelikle belirtmek isterim ki; bu yazımı sosyal medyada fotoğraf sanatçısı bir arkadaşımın, doğa gezileri sonucunda çektiği fotoğraflardan etkilenerek yazıyorum. Bu yüzden de eskiden hep sorulurdu bizlere “çok okuyan mı bilir,..

Düş Bahçesi Değil Çay Bahçesi!

Öncelikle belirtmek isterim ki; bu yazımı sosyal medyada fotoğraf sanatçısı bir arkadaşımın, doğa gezileri sonucunda çektiği fotoğraflardan etkilenerek yazıyorum. Bu yüzden de eskiden hep sorulurdu bizlere “çok okuyan mı bilir, çok gezen mi?” Aslında birbiriyle yakından ilişkili olan konular hakkında bir tercihe zorlanırdık. Ben bir tercih yapmadan, siz değerli okuyucularıma şunu belirtmek istiyorum. Evet, insanlar kitap veya bir makale aracılığıyla okuduğu yerleri gidip görmek istiyor. Bir de bunu günümüzün sosyal medya gücüyle birleştirince; seyahat konusunda çağ atlıyoruz ki; hiç görmediğimiz bir yer hakkında fikir sahibi olabiliyoruz.

Yazımın başında da ifade ettiğim gibi arkadaşımın, paylaşımından etkilendiğim ve sizinle paylaşmak istediğim bu yer; muhteşem örtüsüyle bizi her daim kendine hayran bırakan ülkemizin Karadeniz bölgesinde Rize’nin Çayeli ilçesi. Adından da anlaşıldığı üzere Karadeniz bölgesinin en fazla çay üretimi  olduğu ilçe. Dolayısıyla yemyeşil çay bahçelerinin arasında, kendinizden geçmeniz gayet doğal çünkü doğanın insanlara bahşettiği doğallığı en uçlarda yaşayabiliyorsunuz.

Bilimsel araştırmalar da gösteriyor ki yeşilin/yeşilliğin insan ruhunu sakinleştirici, dinlendirici bir mekanizması bulunuyor. Bundan dolayı yeşilin her tonunu hiseddeceğiniz bu ilçede; içinizi ferahlatacak havasını doyasıya içinize çekmenin yanı sıra, hayatınızdaki olumsuzlukları bir süreliğine unutturacaktır. Yeşilikler arasında kendinizi alıkoymayı başarabilirseniz, ilçenin tarihi dokusundan da faydalanmanız için mutlaka tarihi camileri ve köprülerinide ziyaret etmelisiniz. Ayrıca buraya çay toplama mevsiminde uğrarsanınız, çay toplama etkinliklerine katılarak, günün stresini sıra sıra dizilen çay bahçeleri arasında atabilirsiniz.

Sadece çay bahçeleriyle sınırlı kalmadan, ilçe merkezinden yukarılara doğru çıkıldıkça; her tarafı benzersiz doğal nitelikte manzaralar sunuyor bizlere. Mesela; Pokut yaylası,
Çayeli’nin güneyinde bulunan Fırtına ve Hala derelerinin vadileri arasında bulunur. Ortalama 2000 m rakımda bulunan bu yaylalarda doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Buna ek olarak yaylada çok sayıda endemik bitki ve sivil bir mimari bulunur. Pokut Yaylası, ünü dünyayı aşmayı başarmıştır.

Ayrıca ilçe merkezinden içeriye doğru, yeşillikler arasından gidilebilen, 12 km uzunluğundaki bir yoldan sonra ulaşılan Ağaran Şelalesinden mi, Zeleki kalesinden mi yoksa Melipos Tepesinden mi? Hangisinden dem vursam bilmiyorum ama; araştırdığım kadarıyla Çayeli, her yönüyle ayrı ayrı güzellikleriyle hayran bırakıyor.

Velhasıl; yazımı Çayeli hakkında araştırma yaparken, bir internet sitesinde rastladığım şu yorumla sonlandırmak istiyorum. “Görüldüğü takdirde aşık olunacak, nadir tabiat güzelliklerine sahip olan ilçe. Burayı ziyaret eden Japonlar kesinlikle fotoğraf delisi olup çıkar. Digital makinalarında 1kb bile boş yer bırakmamak için tepinirler.”

Selma Karakaş Tutuş

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL