MEKANLAR SEYAHAT

Dünyanın en renkli 10 yeri belli oldu!

Dünyada hem manzaraları hem de farklı yerleşim yerleriyle insanları kendilerine hayran bırakan birçok yer var. Travel Away, büyüleyici bir yolculuğa çıkacağınız, renkten gözlerinizin kamaşacağı 10 yeri listeledi. 10- Procida Adası..

Dünyanın en renkli 10 yeri belli oldu!

Dünyada hem manzaraları hem de farklı yerleşim yerleriyle insanları kendilerine hayran bırakan birçok yer var. Travel Away, büyüleyici bir yolculuğa çıkacağınız, renkten gözlerinizin kamaşacağı 10 yeri listeledi.

10- Procida Adası / İtalya


İtalya’daki Napoli Körfezi’nde bulunan Procida Adası, güzel sahili boyunca pastel renkteki evleriyle ön plana çıkıyor. Kışın balıkçıların gemilerini koydukları pastoral limanı ve mavi, pembe, sarı renkteki binalar harika bir bütünlük oluşturuyor. Birçok ressamın çalışma noktası haline gelen Procida Adası düz bir kartpostaldan çıkmış gibi gözüküyor.

9- Menton / Fransa


Limon kokulu şehir olarak da bilinen İtalya’ya komşu dikkat çekici bir sahil kasabası Menton. Ilık ve güneşli bir iklimi olan eski bir İtalyan şehir havasındaki Fransız kasabası, görkemli Belle Epoque konakları ve tropik bahçelerinin yanı sıra deniz tarafından bakıldığında üst üste geçmiş renkli eski binalarıyla göz alıcı bir destinasyon.

8- Longyearbyen / Norveç


Norveç’in Svalbard takımadalarında bulunan küçük maden kasabası Longyearbyen. Muhteşem buzulları, serbestçe dolaşan ren geyikleri, isimsiz sokakları ve renkli ahşap evleriyle ünlü. Güneşin dört ay boyunca yüzünü göstermediği kasabadaki rengârenk evler soğuk kutup ortamında içinizi ısıtabilir.

7- Wroclaw Old Town / Polonya


Polonya’daki dördüncü büyük şehir olan Wroclaw’da, tarihi ve kültürüyle eşsiz bir karışım ortaya çıkıyor. İyi korunmuş eski kent mimarisi ziyaret edenler için şaşırtıcı güzellikte. Gotik ve Barok tarzdan Art Nouveau’ya kadar birçok dönemin izlerini taşıyan pastel renkli tarihi binalar, Wroclow’u Avrupa’nın en renkli şehirlerinden biri haline getiriyor.

6- Nyhavn Kanalı / Danimarka


Bir zamanlar denizciler tarafından eğlence ve oyun alanı olarak kullanılan Nyhavn kanalı günümüzde de Danimarka’nın en popüler ve hareketli bölgelerinden… 17 ve 18. Yüzyıllarda kanalın kuzey tarafında bulunan renkli evler başlangıçta yoksul ve orta sınıf halk için, kentin diğer tarafındaki büyük evlerse varlıklı aileler için tasarlanıyor. Ayrıca İskandinavya’nın en uzun bar restoranına ve kanalın her iki tarafında bulunan çokça sayıdaki mekânlarla birçok ziyaretçiyi ağırlıyor.

5- Cinque Terre / İtalya


İtalya’nın Ligurya bölgesinde bulunan Cinque Terre İtalyanca ‘beş toprak’ anlamına geliyor. Ülkenin en sağlam kayalıklarının bulunduğu beş köyden oluşan Cinque Terre, sahil boyunca şaşırtıcı manzarasıyla göze çarpıyor. Dünyanın en görkemli sahil şeridi olarak Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore gökkuşağı rengindeki evleriyle değerli taşlar gibi parlıyor.

4- Kapalı Çarşı / İstanbul / Türkiye


İstanbul’un gittikçe büyüyen Kapalı Çarşı’sı renklerin, güzel kokuların ve enerjinin patlama yaptığı Avrupa’nın en renkli yerlerinden… Geleneksel halılara, mozaik tarzda fenerlere, ışıltılı mücevherlere ve harika mutfağına sihir katan baharatlar vitrinleri süslüyor. Pazarda heyecanla dolaşırken yorulup Türk kahvesini tadıp daha keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

3- Reykjavik / İzlanda


Avrupa’nın en soğuk ülkelerinden biri olan İzlanda’nın başkenti Reykjavik, ülkenin en büyük şehri. Şehir küçük ve ulaşımı kolay olduğu için kolayca gezilebilir. Müzeleri, kapalı mekânları, rengârenk yapıdaki evleriyle harika fotoğraflar çekebileceğiniz Avrupa’nın en fotojenik yerlerinden…

2- Juzcar / İspanya


Görünüşü tablo kadar güzel tepelerle çevrili parlak, mavi evleriyle Juzcar şehri kesinlikle göz kamaştırıcı, büyüleyici bir manzara sunuyor. Sony’nin Şirinler çizgi filmi için 2011 yılında kasabada bulunan evleri mavi renge boyamasıyla ön plana çıkmış. İspanya’da yaşayan birçok insan tarafından ‘Şirinler Köyü’ olarak biliniyor.

1-Burano Adası / İtalya


Burano Adası, Venedik Lagünü’deki birbirinden renkli kutu evleriyle, birbirine köprülerle bağlı dört adadan oluşuyor. Burano, aylarca emek verilerek yapılan zarif el işi dantelleriyle de ünlü. Adanın ev sahipliği yaptığı rengârenk kutucuk evler, yerel balıkçıların mülklerini sahiplenmek ve onları denizden görünür hale getirmek için parlak renklerle boyadıkları söyleniyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL