SEYAHAT

Dünyanın en ilginç kasabası!

Cooper Pedy, Avustralya’nın güneyinde yer alan Adelaide şehrinin kuzeyinde yer alan bir yer altı kasabası. Burada binlerce kişi 100 yıldır yer altında yaşıyor. Nedeni ise çok ilginç… Coober Pedy, Avustralya’nın..

Dünyanın en ilginç kasabası!

Cooper Pedy, Avustralya’nın güneyinde yer alan Adelaide şehrinin kuzeyinde yer alan bir yer altı kasabası. Burada binlerce kişi 100 yıldır yer altında yaşıyor. Nedeni ise çok ilginç…

Coober Pedy, Avustralya’nın güneyinde yer alan Adelaide şehrinin 846 km kuzeyinde ilginç bir yer.
Kasabanın 2 bine yakın nüfusu var ve bunun üç yüze yakınını Aborjinler oluşturuyor. Dünyanın opal madeni başkenti olarak sayılan Coober Pedy’de maden çıkartmak için açılan binlerce kuyu var. Aborjinler bu bölgeyi ‘kupa-piti’ yani ‘beyaz adam deliği’, ‘su deliği’ olarak adlandırmışlar.

Bu kasabayı ilginç kılan asıl şey ise yer altı evleri. Coober Pedy’nin halkı bölgede bulunan opal madeninden kalan tünellere 1500 ev inşa edip bunları birbirine bağlamış. Şehrin yüzde 60’ı uzun yıllardır yer altında oyulmuş evlerde yaşıyor.Ortalama 43 derecelik sıcaklığa ve kuraklığa dayanamayan kasaba sakinleri çareyi evlerini yer altına taşımakla bulmuşlar. Bunların yanında kasabada birçok mağaza, kilise, müze, sanat galerisi ve hatta bir otel bile var.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL