MEKANLAR SEYAHAT

Dünya’nın en ilginç festivalleri!

Dünyanın pek çok yerinde alışılagelmiş etkinlikleri içermeyen festivaller düzenlenmektedir. Amaçsız gibi görünen bu festivaller aslında derin bir tarihe sahiptir. İşte düzenlenen tuhaf festivaller. Loi Krathong ve Yi Peng Festivalleri –..

Dünya’nın en ilginç festivalleri!

Dünyanın pek çok yerinde alışılagelmiş etkinlikleri içermeyen festivaller düzenlenmektedir. Amaçsız gibi görünen bu festivaller aslında derin bir tarihe sahiptir. İşte düzenlenen tuhaf festivaller.

Loi Krathong ve Yi Peng Festivalleri – Tayland

Kendilerine ait takvimleri bulunan Taylandlıların dünyaca ünlü festivallerinden Loi Krathong ve Yi Peng… Tay ay takviminin 12 ayının dolunayında kutlanan festivallerde Muz ağacından yapılan setler çiçeklerle, mumlarla, muz yapraklarıyla ve tütsülerle süslenmektedir. Halk son dolunay akşamında tütsülerle süsledikleri sepetleri bir araya getirip suya bırakır. Bu durum insanların üzerinden öfkenin ve mutsuzluğunun gideceğini düşündürür.

Rio Karnavalı – Brezilya

Brezilyalıların en büyük eğlencesi dünyaca ünlü festivali Rio Karnavalı… En ilginç festivallerden bir tanesi olarak gösterilen ve ilk kez 1723 yılında kutlanmaya başlayan festivale günde ortalama 2 Milyon kişi katılmaktadır. Müzik ve dansın hiç bitmediği festivalde rengarenk kıyafetlerle insanlar doyasıya eğlenmektedir.

Holi Festivali – Hindistan

Dünyaca ünlü Bahar Festivali Holi, dünya üzerinde ilginç gelenekleri bulunan Hindistan’da ve Nepal’de kutlanan oldukça renkli ve eğlenceli kültür. Festivalin kutlamasında en büyük amaç iyinin kötü karşısındaki zaferi, baharın gelişini, kışın bitişini ve güzel hasada şükranlarını sunmaktır. Festival güneş takvimine göre Şubat’ın sonu ve Mart’ın ortalarına denk gelmektedir. Hilo festivali sadece Hindistan ve Nepal’de değil ülkemizde İstanbul, Ankara ve İzmir gibi yerlerde kutlanmaktadır.

La Tomatina (Domates) Festivali – İspanya

1945 yılından itibaren kutlanan La Tomatina yani Domates Festivali, herkesin birbirine eğlenmek için domates fırlattığı, bütün sokakların domatesle dolup taştığı bir harika bir kültür organizasyonu. Festival eskiden herkesin katıldığı ücretsiz bir organizasyonken 2013 yılından itibaren ise ücretli ve biletli hale gelmiştir.

Burning Man Festival – ABD

ABD’nin ev sahipliği yaptığı en büyük festivallerden bir tanesi de Nevada Çölü’nde gerçekleştirilen Burning Man yani Yanan Adam Festivali’dir. Festivalin asıl amacı sınırsızlık özgürlük ve barışın sonsuz olduğu yeni bir kültür yaratmak. Festival ilk olarak 1986 yılında kutlanmaya başlandı ve dünyanın dört bir yanından insanlar her yıl Nevada Çölü’ne akın ediyor.

Harbin Ice and Snow (Harbin Buz ve Kar) Festivali – Çin

Dünyanın en büyük kar ve buz festivali olarak bilinen Harbin Ice and Snow genel olarak 5 Ocak’ta başlar ve bir ay boyunca devam eder. Festivalde dünya üzerinde en büyük buzdan heykeller yapılır ve bu heykeller çoğu zaman önemli yapıtların taklitlerinden oluşmaktadır.

Ölüler Festivali – Meksika

Meksika’da her yıl kutlanan ve Aztek’lerin ölüm tanrıçasını Mictecacihualt’a adanan Ölüler festivalinin kökeni mitlere kadar dayanmaktadır. Bir nevi bugünkü cadılar bayramının atası olarak kabul görmektedir. Eğer olurda festivale giderseniz etrafta bir sürü kuru kafalar görebilirsiniz. Ölüm makyajları ise festivale ayrı bir renk katmaktadır.

Takanakuy Festivali – Peru

Dünya üzerinde en ilginç festivaller listesine bulunan Takanakuy Festivali, Peru’da düzenlenen ve dövüş üzerine kurulan harika bir organizasyon… Yıllar boyu insanlar tepkilerini ve anlaşmazlıklarını dövüş festivalinde yumruklarda ve tekmelerle oldukça kanlı bir şekilde ortaya koymaktadır. Festival gününde herkes alandan istediği bir kişiyi seçip o kişide kabul ederse dövüş gerçekleşmektedir.

Boğa (Running of The Bulls) Festivali – İspanya

Bana göre listede bulunan ve büyük bir tarihi olan dünyanın en ilginç festivali… Tüm dünya tarafından bilinen Boğa festivali her yıl 6-14 Temmuz tarihleri arasında düzenlenmektedir. Festivalde boğalar sokaklar salınır ve sokaklarda bulunan insanlar etrafa kaçışmaktadır. Festivalin en önemli etkinliği de boğa koşusudur. Belirli bir sokağın başından boğalar salınır ve sokaklarda insanları kovalamaya başlarlar.

Oktoberfest (Bira) Festivali – Almanya

Avrupa’nın göbeğinde düzenlenen eğlenceli ve ilginç bir festival ile karşınızdayız… Özellikle alkol sevenlerinde hoşuna gidecek Oktoberfest Festivali, Eylül ayının sonundan, Ekim ayının ilk haftasına kadar sürmektedir. Her yıl ortalama 6-7 Milyon kişinin ziyaret ettiği festivalde alkol olarak sadece bira yer almaktadır. Çadırlarda geçen festivalde birçok eğlence organizasyonu da bulunmaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL