MEKANLAR

Dünyanın En Güzel 5 Kitap Köyleri!

Dünyanın dört bir yanında şehir merkezlerinden uzak köylerde kitapseverlerin kurduğu kitap köyleri var. Tam da kayıp ve nadide kitapların peşinden gitmek isteyenler göre! Óbidos, Portekiz Arnavut kaldırımlı sokakları ve geleneksel..

Dünyanın En Güzel 5 Kitap Köyleri!

Dünyanın dört bir yanında şehir merkezlerinden uzak köylerde kitapseverlerin kurduğu kitap köyleri var. Tam da kayıp ve nadide kitapların peşinden gitmek isteyenler göre!
Óbidos, Portekiz
Arnavut kaldırımlı sokakları ve geleneksel evlerle dolu tarihi bir tepe kent düşünün. Lizbon’a sadece 1 saat uzaklıkta olan Óbidos, önceleri çikolata festivali ve kiraz likörleriyle biliniyordu. Fakat Lizbon’un tanınmış kitapçısı Ler Devagar’ın sahibi José Pinho, burayı bir kitap kasabasına dönüştürdü. Óbidos’ta yeni kitapçı açılamıyor ancak eskileri de epey iyi.
Bellprat, Katalonya, İspanya
Bu küçük köy, Katalonya’nın Anoia bölgesinde, Barselona’ya sadece 90 km mesafede yer alıyor ve İspanya’nın ilk kitap köyü olarak biliniyor. Çeşitli kitap festivalleri yapılan köyde, haziranın ilk hafta sonunda bazı köy evleri ikinci el kitap satışında kullanılıyor. Her dilden ve her yıldan kitap bulunuyor. Bellprat’ta her zaman para geçmiyor. Nüfusu 100’den az olan köyde 20 binden fazla kitap satışa sunuluyor.
Fontenoy-la-Joûte, Fransa
Strazburg’un 100 kilometre batısındaki Fontenoy-la-Joûte, kitap köyü olmadan önce ıssız bir yerdi. 1994’te okuma-yazmayı teşvik etmek için bir enstitünün kurulmasıyla her şey değişti, zamanla az türden kitap işletmesinin yer aldığı bir yere dönüştü. Aynı yıl açılan kitap fuarıyla Fransa, Belçika ve Lüksemburg’tan birçok kitapçı ve kitapsever köye ilgi gösterdi. Artık bu köyde kayıp kitaplar, özel kaligrafiler, eski çocuk kitapları ve ezoterik konulu kitapların bulunduğu 10 kitapçı var.
Lilleputthammer, Norveç
Tüm kitap kasabaları çocuk kitapları satıyor ancak Norveç’te sadece bir çocuk kitabı olan Lilleputthammer var. Çocuk kitapları kenti olarak geçen köy ayrıca bir macera parkı. Ana binaların hepsi 1930’lardan kalma ve doğal yapısı olduğu gibi korunmuş. 6 ev kitapçıya dönüştürülmüş. Köyde kırtasiye ve sinema da var.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL