MEKANLAR SEYAHAT

Dünya tarihini değiştirecek keşif!

Son günlerde Netflix’te yayınlanan Atiye dizisiyle gündeme gelen Göbeklitepe buluntuları bizler kadar tüm dünyanın da ilgisini çeken bir yapı kompleksi. Özellikle de Netflix orijinal yapımı olan Atiye dizisi nerede çekildi,..

Dünya tarihini değiştirecek keşif!

Son günlerde Netflix’te yayınlanan Atiye dizisiyle gündeme gelen Göbeklitepe buluntuları bizler kadar tüm dünyanın da ilgisini çeken bir yapı kompleksi. Özellikle de Netflix orijinal yapımı olan Atiye dizisi nerede çekildi, diye merak edenler çoktan araştırmaya başladı.

Türkiye’nin doğusunda, Şanlıurfa’da, insanlık henüz Taş Devri’ni yaşarken inşa edilmiş muhteşem bir tapınak kompleksi bilim insanları tarafından gün yüzüne çıkardı. Burası neresi mi? Kültürel evrimimizin en büyük dönüm noktası, Göbeklitepe. Bilim insanlarının Göbeklitepe’de yaptıkları karbon testleri sonucunda bölgedeki yapıların yaklaşık 12.000 yıl önce inşa edildiği, yani Stonehenge’den 9000 yıl daha eski olduğu tespit edildi. Tüm ezberleri bozarak anlatan bu keşif Mısır piramitlerinden binlerce yıl önce yapılmış, tarihi Mezopotamya ve Maya’lardan bile daha eski.


Göbeklitepe Şanlıurfa Otelleri

Göbeklitepe ziyaretinizde Şanlıurfa’da misafirlerini kursuz bir hizmet ayrıcalığıyla ağırlayan tesislerden birini tercih edebilirsiniz. Ayrıca otel yetkilileri araç kiralama konusunda da misafirlerine yardımcı olduğunu hemen hatırlatalım. Aşağıda bulunan alandan Göbeklitepe ziyaretinizde otele giriş ve çıkış günlerinizi belirterek tarihli sorgulama yapabilirsiniz.
Göbeklitepe gün yüzüne çıkmadan önceki araştırmalar ve tarihi tezler; 10.000 yıl önce ortaya çıkan tarımın Neolitik Devri tetiklediğini ve insanoğlunun avcı – toplayıcı yaşam biçiminden yerleşik hayata geçtiğini ileri sürüyordu. Fakat Göbeklitepe kazıları ve gün yüzüne çıkan yapılar kompleksi tüm bu varsayımları kökten değiştirdi. Göbeklitepe kazısı, bu zamana kadar gelen tüm tarih sıralamasını değiştirerek dini, tarımdan da önceye yerleştirecekmiş gibi görünüyor.

Göbeklitepe gizemini çözmek için bilim insanları, zamanda 12.000 yıl önceye yani buz devrinin sona erdiği, insanoğlunun çömlek, yazı ve tekerlekle henüz tanışmadığı dönemlere kadar indi. İnsanlar o dönemlerde avlanıp yiyecek toplayarak hayatlarını idame ediyordu. Ancak 12.000 yıl önce ne olduysa bu durum Göbeklitepe için geçerli değildi.

Kendi yiyeceğini üretmek için tarlaları ekip biçmeyi öğrenen insanların tarihinde süre gelen bir teori vardı. Bu teoriye göre; tarım o dönem insanlarının yerleşik hayata geçmesine, dini öğretiler geliştirmesine ve tapınaklar inşa etmesine imkan tanıyordu. Bu imkanlarla yerleşik düzene geçen insanoğlu önce küçük yerleşimleri, küçük yerleşimlerden şehirleri ve güçlü medeniyetleri kurdu. Bu düzeye gelen insanoğlu artık her öğün için avlanmak ya da yiyecek toplamak zorunda değillerdi. Bu da onlara düşünmek, bir şeyleri icat etmek ve Taş Devri’ni çok gerilerde bırakacak ölçüde gelişmek için günlük hayatlarında kullanabilecekleri ekstra zaman sağladı. Ancak hep savunulan bu teori, Göbeklitepe’nin keşfi ve ortaya koyduklarıyla birlikte tamamen değişti. Çok eski bir coğrafya olan Türkiye’nin, güney doğusu verimli topraklarıyla o dönemlerde de cazibe merkeziydi.

5000 yıl önce insanoğlunun yerleşik hayata geçtiği bu topraklarda dünyanın ilk medeniyetleri de kuruldu. Bu medeniyetlerin yerleşik hayata geçtiğinin keşfinin yapıldığı yer de Göbeklitepe oldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL