SİNEMA

Doğanın gazabını hissettiren felaket filmleri!

Dünya sinemasının en çok izlenen doğal afet temalı filmlerini listeledik. İşte gelmiş geçmiş en iyi doğal afet filmleri… Geostorm (2017) – IMDb: 5.3 Dünyayı yavaş yavaş etkisi altına alan soğuk..

Doğanın gazabını hissettiren felaket filmleri!

Dünya sinemasının en çok izlenen doğal afet temalı filmlerini listeledik. İşte gelmiş geçmiş en iyi doğal afet filmleri…

Geostorm (2017) – IMDb: 5.3

Dünyayı yavaş yavaş etkisi altına alan soğuk hava çölün ortasında bir kasabayı tamamen dondurur. Bunun üzerine harekete geçen yetkililer dünya iklimini kontrol etmek amacıyla kurulan makinenin bu felakete yol açtığını anlarlar. Dünyanın buzul çağına girmesini engellemek için bu makinenin kesinlikle tamir edilmesi gerekir. Heyecan ve aksiyon dolu Geostorm filmin başrolünde ünlü aktör Gerard Butler rol almıştır.

Koloni – The Colony (2013) – IMDb: 5.3

Buzul çağına tekrar dönen dünya tamamen kar ve buz ile kaplanmıştır. İnsanlığım birçoğu bu açlık ve sefalet dolu günlerde hayatını kaybetmiş bir kısmı da kurdukları kolonide hayatlarını sürdürmüşlerdir. Ancak bu sırada iyice vahşileşen insanoğlu kolonilerde yaşayan diğer insanların canlarına kastetmektedirler. Büyük bir doğal afetin sebep olduğu bu felaket ve kaos ortamı izlemesi keyifli bir filmi ortaya çıkarmıştır. Filmin yönetmenliğini Jeff Renfroe yapmıştır.

Pompeii (2014) – IMDb: 5.5

2014 yılına damga vuran Pompeii filmi tarihin en büyük doğal felaketlerinden biri olan Vezüv yanardağının patlaması olayını güzel bir kurguyla birleştirerek anlatmıştır. Başrolünde Kit Harington’un rol aldığı film başarılı yönetmen Paul W.S Anderson’un eseridir. Flavio ve Milo isimli karakterlerin bu felaket içerisindeki büyük aşkı da dikkat çekici olmuştur.

2012 (2009) – IMDb: 5.8

Maya takvimine göre Kıyamet’in 2012 yılında gerçekleşeceği kehanetini anlatan başarılı yapım vizyona girdiği 2009 yılında izlenme rekorları kırmıştır. Muhteşem kurgu ve senaryosuyla dikkat çeken yapım fırtınalar, patlamalar, depremler, yangınlar ve daha birçok doğal felaketi izleyicilerine sunmuştur. Bilim-kurgu türünün başarılı yönetmenlerinden Ronald Emmerich’in eseri olan filmin başrolünde ünlü aktör John Cusack rol almıştır.

San Andreas Fayı (2015) – IMDb: 6.1

Aksiyon filmlerinin vazgeçilmez ismi Dwayne Johnson bu kez büyük bir doğal afetin yol açtığı felaketin anlatıldığı “San Andreas Fayı” filminin başrolünde yer almıştır. Bir arama kurtarma pilotu olan Tom San Andreas Fayından oluşan hareketlilik sebebiyle California’da 9 şiddetinde oluşan depremde arama kurtarma faaliyetlerinde görev alır. Ancak bu sırada çocuklarının San Francisco’da olduğunu ve felaketlerin oraya da ulaşacağını öngören Tom karısı ile birlikte çocuklarını kurtarmak için yola çıkarlar.

Yarından Sonra (The Day After Tomorrow) (2004) – IMDb: 6.5

Antartika’da büyük bir buzul kütlesinin kopması bir takım felaketleri peşinde getirecek büyük bir doğal afetin habercisi olmuştur. İklim bilim uzmanı Jack Hall ise insanların bu konuda uyararak buzul çağının yeniden geldiğini söyler. İnsanların çoğunluğu daha sıcak iklim şartları olan güney bölgelere doğru kaçarken Jack, New York’ta mahsur kalan oğlu ve arkadaşlarını kurtarmak için büyük bir maceranın içine girecektir. Kurgusal olarak bir takım eleştirilere maruz kalan film aksiyon ve heyecan dolu sahneleriyle genel olarak başarılı bir doğal afet filmidir.

Bolgen – Dalga (2015) – IMDB: 6.7

Norveç sinemasının en iyi yapımlarından biri olan “Dalga” filmi başarılı yönetmen Roar Uthaug imzalı bir filmdir. Büyük bir tsunami felaketinin yarattığı dehşet verici ortamda hayatta kalma mücadelesi veren insanları anlatmaktadır. Film son derce gerçekçi sahneleriyle dikkat çekmiştir.

Dünya Savaşı Z (2013) – IMDb: 7.0

Dünyayı ve insanlığı tehdit eden büyük bir salgın her geçen gün daha da yayılmaktadır. İnsanları zombiye dönüştüren bu hastalıktan kurtulmanın yolu ise hala bulunamamıştır. Bu sırada saldırıdan kurtulmak için ailesiyle birlikte amansız bir mücadele veren Gerry Lane (Bradd Pitt) ailesini güvenli bir bölgeye sevk ettikten sonra dünyayı kurtarmak için bir takım araştırmalar yapar. Ancak bu araştırmaları yaparken birçok felaket ve dehşet olaylarının arasında kalacaktır.

Everest (2015) – IMDb: 7.1

Yaşanmış bir hikayenin beyaz perdeye aktarılmasıyla ortaya çıkan film Everest dağına tırmanan iki farklı grubun büyük bir kar fırtınasına maruz kalmalarını ve verdikleri hayatta kalma mücadelesini anlatmıştır. Baltasar Kormakur’un unutulmaz filmlerinden biri olan Everest’in başrollerinde Jason Clarke, Jake Gyllenhaal ve Josh Brolin rol almıştır.

Ben Efsaneyim (2007) – IMDb: 7.2

Will Smith’in en iyi filmlerinden biri olan Ben Efsaneyim dünyayı etkisi altına alan bir virüs salgını sonucu insanlığın neredeyse yok oluşunu anlatmaktadır. Ailesini ve yaşadığı şehirdeki herkesi kaybeden Robert Neville bu virüsü engellemek amacıyla çalışmalar yapan bir bilim adamıdır. 3 yıl süren çalışmaları sonucu virüse karşı bağışıklık kazanan bilim adamı dünyayı bu felaketten kurtarmak için kendi canını bile feda edecektir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL