SEYAHAT

Doğa dostu bir gezgin olmanın püf noktaları!

Son zamanlarda “Arkanızda bıraktığınız tek şey ayak iziniz olsun” sözünü bir plajda ya da ormanda görmüş olmanız oldukça olası. Öyle ki sadece günlük hayatta değil; seyahat ederken bile çevreyi, kültürel..

Doğa dostu bir gezgin olmanın püf noktaları!

Son zamanlarda “Arkanızda bıraktığınız tek şey ayak iziniz olsun” sözünü bir plajda ya da ormanda görmüş olmanız oldukça olası. Öyle ki sadece günlük hayatta değil; seyahat ederken bile çevreyi, kültürel mirası, tarihi ve gelenekleri de koruyanların sayısı gittikçe artıyor.

Konaklamanızda Duyarlı Olun

Tatilinizi planlarken doğaya önem veren, enerji tasarrufu yapan ve geri dönüşüme dikkat eden oteller, pansiyonlar ya da kiralık evleri tercih edebilirsiniz. Ülkemizde de sayıları hızla artan ekolojik işletmeler ile yerel kültürü daha iyi tanıyabilir, doğa dostu bir tatil geçirebilirsiniz. Eğer böyle bir şansınız yoksa en azından odadan çıkarken tüm ışıkları kapatabilir, su kullanımını minimum düzeyde tutabilirsiniz. Havlu veya bornozları düzgün bir şekilde kullanarak gereksiz yere yıkanmasını önleyebilirsiniz. Otellerde en çok israf yapılan yer olan açık büfelerde ise sadece yiyeceğiniz kadar yemek alabilirsiniz.

Karbon Ayak İzini Azaltın

Uçakların bir yerden bir yere gitmenin en kolay yolu olduğunu kabul etsek de doğaya en çok zarar veren seçenek olduğunu da bilmek gerekiyor. Kullandıkları yakıt nedeniyle uçaklar atmosfere oldukça zarar vererek küresel ısınma ve iklim değişikliğine sebep oluyor. Bunun önüne geçebilmek için seyahatlerinizde mümkünse tren veya toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz. Evet, karbon salınımını tamamen ortadan kaldıramasak da bu gibi tercihlerle kesinlikle azaltabiliriz.

Daha Az Plastik Kullanın

Doğada 400 ila 1000 yıl kalan ve tüm ekolojik dengeyi bozan plastik kullanımını günlük hayatımızda azaltmak için pek çok teşvik görüyoruz. Konfor alanınızdan çıktığınız seyahat dönemlerinizde de bu duyarlılığı devam ettirebilmek için tek kullanımlık plastikleri azaltabilirsiniz. Her seferinde plastik şişede su almak yerine yanınızda kendi su mataranızı taşıyabilirsiniz. Plastik pipet yerine çelik veya bambu pipetleri tercih edebilirsiniz. Otellerdeki minik şampuan ve duş jelleri yerine kendinize ait seyahat boy şişelerde şampuan gibi temizlik malzemelerinizi yanınıza alabilirsiniz.

Toplu Taşıma ya da Bisiklet Kullanın

Doğanın bir numaralı düşmanı karbon ayak izini bireysel düzeyde azaltmak için havaya karbondioksit salınımı yapan özel aracınız ya da taksi yerine toplu taşımayı ya da bisikleti tercih edebilirsiniz. Eğer imkânınız varsa bize göre bir şehri deneyimleyebilmenin en iyi yolu yürümek! Sadece doğayı korumakla kalmayıp aynı zamanda gittiğiniz yeri yürüyerek çok daha iyi gözlemleyebilirsiniz. Belli mi olur, belki bir köşe başında karşınıza tahmin bile edemeyeceğiniz bir hikâye çıkar.

Yerel Esnafı Destekleyin

Sürdürülebilir bir seyahat yaparken sadece çevreye duyarlı değil aynı zamanda yerel halka da destek olabilirsiniz. Özellikle gelirlerinin büyük bir kısmı turizmden gelen yerlerdeki halkı desteklemek bölgenin ekonomisini güçlendireceği gibi kültürel mirasın sürdürülmesinde de etkili oluyor. Seyahat ederken de yerel marketlerden alışveriş yapabilir, sokak lezzetlerini deneyebilir ya da çevreye duyarlı restoranlara gidebilirsiniz. Eğer tatil sırasında yemeğinizi kendiniz yapacaksanız bölgedeki manav ve bakkallardan alışveriş yapabilirsiniz.

Bavulunuzu Hafifletin

Eğer çok sık seyahat eden biri değilseniz bavul hazırlarken çoğunlukla ihtiyacınız olmayan eşyaları da almaya meyilli olursunuz. Fazladan bir iki pantolon, bir çift daha ayakkabı, belki giyerim diye koyduğunuz elbise bavulunuzu eziyet derecesine gelecek kadar ağırlaştırabiliyor. Ayrıca kullandığınız taşıtın da yükü fazla olduğunda daha fazla yakıt tükettiğini de hatırlatmak isteriz. En iyisi, iyi bir plan yaparak sadece kullanacağınız kadar eşya almanız. Mümkünse kolay taşınan ve elde yıkanabilen parçalar alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Tur Seçerken Bilinçli Tercihler Yapın

Yerel tur şirketlerinden tur satın alarak hem yerel halkın ekonomisine katkıda bulunursunuz hem de kültürü çok daha yakından tanıma şansı elde edersiniz. Hayvanları doğal yaşam alanlarından ayırıp türlü işkence yöntemleriyle gösterilere dahil eden işletmelere kesinlikle gitmemenizi öneriyoruz. Unutmayın ki bu dünyada yalnız değiliz ve bu doğayı korumak hepimizin görevi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL