SEYAHAT

Delikdeniz yine turistlerin en gözde yerlerinden!

Kral Koyu’nun güzelliğine güzellik katan Delikdeniz, turistik bakımdan Gazipaşa’nın en önemli cevherlerinden bir tanesi. Popülaritesindeki artışa rağmen bakir yapısını koruyan bu doğa harikasına ulaşmak için biraz çaba harcamak gerekiyor. Ama..

Delikdeniz yine turistlerin en gözde yerlerinden!

Kral Koyu’nun güzelliğine güzellik katan Delikdeniz, turistik bakımdan Gazipaşa’nın en önemli cevherlerinden bir tanesi.

Popülaritesindeki artışa rağmen bakir yapısını koruyan bu doğa harikasına ulaşmak için biraz çaba harcamak gerekiyor. Ama elde edilen sonuç, harcanan çabaya fazlasıyla değiyor.

İlk görüşte insanı kendisine hayran eden doğal güzelliklerden biri olan Delikdeniz, Antalya ile Mersin’i birbirine bağlayan yol üzerinde yer alıyor. Hatta biraz daha spesifik konuşmak gerekirse, bu eşsiz oluşum Gazipaşa ilçe merkezine yaklaşık 21 kilometre uzaklıktaki Güneyköy Nohut Yeri’nde ziyaret edilmeyi bekliyor.
Delikdeniz’e ulaşım için Aytap Koyu’nu geçtikten sonra karşınıza çıkacak jandarma kontrol noktasından sağa dönüp dümdüz ilerleyebilirsiniz. Yol epey bozuk olmasına rağmen bir süre daha araçla ilerlemeye izin veriyor. Ama belirli bir noktaya ulaştıktan sonra mutlaka yürümek gerekiyor.

Delikdeniz’de vakit geçirmek, Alanya ve çevresinde gerçekleştirilebilecek en güzel aktivitelerden bir tanesi. Çünkü bir parçası olduğu koy, sadece yapısal özellikleriyle bile ziyaretçilerine farklı güzellikler yaşatabiliyor.
Mavinin her tonunu görebileceğiniz koy, aynı zamanda tarihe meraklı gezginleri de tatmin etmekten geri kalmıyor. Eğer deniz keyfi yapmaya bir müddet ara verip koyun hemen yanı başındaki tepenin üst kısımlarına odaklanırsanız, kökenleri antik dönemlere kadar uzanan kalenin kalıntılarını görebilirsiniz.

Güney Kalesi ismiyle tanınan askeri yapı, Antiochia ad Cragum antik kentinin güvenliğini sağlamak adına inşa edilmiş. Hatta günümüze ulaşan bir söylentiye göre kalenin sağladığı güvenli ortam nedeniyle antik kente adını veren Kommagene Kralı IV. Antiochus buradan denize giriyormuş.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL