SİNEMA

Dahi insanların öykülerini anlatan en iyi filmler!

Sinema dünyasına damgasını vuran ve muhteşem zekalarıyla bizleri etkisi altına alan dahi insanların hayat hikayesini konu edinen en iyi filmleri listeledik. The Professor and the Madman (2019) – IMDb: 7.3..

Dahi insanların öykülerini anlatan en iyi filmler!

Sinema dünyasına damgasını vuran ve muhteşem zekalarıyla bizleri etkisi altına alan dahi insanların hayat hikayesini konu edinen en iyi filmleri listeledik.

The Professor and the Madman (2019) – IMDb: 7.3

Başrolünde Mel Gibson ve Sean Penn’in rol aldığı unutulmaz filmde Oxford sözlüğünün gerçek ortaya çıkış hikayesi konu edinilmiştir. 10.000 kelimelik bir sözlük oluşturmak için gece gündz çalışan profesör James Murray hiç beklemediği bir yerden – akıl hastanesinden – aldığı yardımla bu hayalini gerçekleştirir. Ona yardım eden ise deli olduğu sanılan ve akıl hastanesinde yatmakta olan Dr. W.C. Minor’dur. Bir deli ve bir dahi tarafından oluşturulan bu sözlük uzun yıllar boyunca kullanılmaya devam etmiştir.

The Theory of Everything (2014) – IMDb: 7.7

Stephen Hawking’in hayatını anlatan Herşeyin Teorisi filminde bu yüksek zekalı adamın evliliği ve hastalık süreci de anlatılmaktadır. Cambridge Üniversitesinde okuduğu yıllarda dehasıyla fark yaratan Stephan Hawking teknolojinin gelişmesine katkı sağlayan birçok çalışmada yer almıştır.

Hidden Figures (2016) – IMDb: 7.8

Nasa’da çalışan ve muhteşem zekalarıyla harikalar yaratan 3 siyahi kadının gerçek hikayesini sinemaya aktaran Hidden Figures filminin yönetmenliğini Theodore Melfi yapmıştır. Uzayın sırlarını çözmekte bir hayli becerili olan bu üç kadın Dünyanın yörüngesine çıkan ilk Amerikalı astronot John Glenn’in dünyayı heyecanlandıran bu operasyonundaki her adımı yöneten, kontrol eden ve yapan kişilerdir. Gerçek bir yaşanmışlık öyküsünden uyarlanan filmde bu üç dahi kadının isimleri ise Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson’dur.

Enigma (2014) – IMDb: 8.0

Başrolünde Benedict Cumberbatch ve Keira Knightley’in rol aldığı filmde 2.dünya savaşı sıralarında Alman istihbarat ağını yenmeyi başaran ünlü deha Alan Turing’in hikayesi anlatılmaktadır. Almanların Enigma adını verdikleri şifreleme sistemi karşısında aciz kalan İngilizler Alan Turing önderliğinde bir ekip kurarak şifreleri kırmaya çalışırlar. Ünlü matematikçi Alan Turing tarafından yapılan bir makine bu şifreleri kırmayı başarınca savaşın seyri de değişir. Tam bir dahi olan Alan Turing aynı zamanda yaptığı çalışmalarla bilgisayarın temellerini de atmıştır.

A Beautiful Mind (2001) – IMDb: 8.2

Nobel ödüllü ünlü matematikçi John Nash’ın hayatını sinemaya aktaran unutulmaz filmin başrolünde Russell Crowe rol almıştır. Asosyal bir karaktere sahip olan John Nash kazandığı bir bursla Princeton Üniversitesinde okumaya başlar. Yaptığı çalışmalarla devletin dahi ilgisini çeken John Nash Nobel ödülüne layık görülmüştür. A Beautiful Mind filmi ise iki dalda Oscar almayı başarmıştır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL