MEKANLAR SEYAHAT

Cumayeri’de Gezilecek Yerler!

Cumayeri, Düzce’nin bir ilçesidir. Düzce il merkezi, ilçenin kuzeybatı yönünde konumlanmıştır. Cumayeri’nin kuzeyinde Akçakoca ilçesi, batısında Sakarya ili, doğusunda Çilimli ilçesi ve güneyinde Gümüşova ilçesi bulunmaktadır. Cumayeri’ne gelen turistlerin, genel..

Cumayeri’de Gezilecek Yerler!

Cumayeri, Düzce’nin bir ilçesidir. Düzce il merkezi, ilçenin kuzeybatı yönünde konumlanmıştır. Cumayeri’nin kuzeyinde Akçakoca ilçesi, batısında Sakarya ili, doğusunda Çilimli ilçesi ve güneyinde Gümüşova ilçesi bulunmaktadır.

Cumayeri’ne gelen turistlerin, genel olarak ilk amacı Melen Nehri üzerinde yapılan kano ve rafting sporlarıdır. Özellikle suyun şiddetinin çok yüksek olduğu Kasım ve Mart aylarında, bölgeye yerli ve yabancı turist akını gerçekleşmektedir. Nehir üzerinde yer alan köylerde, bu doğal su sporlarına yönelik çok sayıda işletme kurulmuştur.

Cumayeri, henüz eksik tanıtım nedeni ile ülkemizde çok popüler olmasa da, Türkiye’nin en büyük 3. rafting parkuruna sahiptir. Bu yönü ile yurt dışından da büyük ilgi görmekte ve Düzce ekonomisine katkı sağlamaktadır.

İlçede rafting sporlarına el verişli, 13 kilometrelik bir parkur bulunmaktadır. Spora dair kurulmuş olan işletmeler ise Cumayeri ilçe merkezine sadece 3 kilometre uzaklıkta olan Dokuzdeğirmen köyü sınırları içerisindedir.

Melen Çayı, bu köy içerisinden geçmektedir ve köy sınırları içerisinde kurulmuş 9 adet su değirmeni bulunmaktadır. Köyün adı da buradan gelmektedir. Profesyonel kano ve rafting sporlarını yapmak isteyen konukların adresi de Dokuzdeğirmen köyüdür.

Düzce halkı tarafından saklı cennet olarak bilinen Harmankaya Şelalesi, Cumayeri ilçesinde bulunan Harmankaya Köyü sınırları içerisinde konumlanmıştır. Şelale, yukarıda bahsettiğimiz Türkiye’nin en büyük 3. rafting parkuruna da sadece 5-6 kilometre uzaklıktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL