MEKANLAR SEYAHAT

Coronavirus’ün Mısır turizmine ilk faturası!

Coronavirus salgınının Mısır turizmine yönelik zararları hangi boyutta?   Akdeniz Çanağı ülkeleri arasında yer alan Mısır da coronavirus pandemisi nedeniyle turizmde önemli zararlarla karşı karşıya… Coronavirüs salgını nedeniyle Mısır’ın, ilk..

Coronavirus’ün Mısır turizmine ilk faturası!

Coronavirus salgınının Mısır turizmine yönelik zararları hangi boyutta?  

Akdeniz Çanağı ülkeleri arasında yer alan Mısır da coronavirus pandemisi nedeniyle turizmde önemli zararlarla karşı karşıya…

Coronavirüs salgını nedeniyle Mısır’ın, ilk etapta turizm gelirlerinde 5 milyar dolarlık bir kayıp yaşayacağı belirtildi.

Mısır Planlama Bakanı Hala El-Said’in açıklamasına göre; Mısır 2020 yılında, 16 milyar dolarlık bir turizm geliri elde etmeyi hedefliyordu. Coronavirus salgını sonrasında ise bu rakam, 11 milyar dolar seviyesine çekildi.

Yetkililer, coronavirus salgını sonrasında sıfır noktasına gelen turizm hareketleri nedeniyle 3 milyon turizm çalışanının olumsuz etkileneceğini belirtti.

Middle East Monitor’ün haberine göre, Mısır coronavirus ile mücadele kapsamında uçuşlarını durdurma, akşam saatlerinde sokağa çıkma yasağı ve turistik noktalar arasında yer alan Güney Sina’ya giriş-çıkışları yasaklama kararı aldı.

Ülke genelinde okullar, arkeolojik alanlar, restoranlar ve alışveriş merkezleri de kapatıldı.

Hatırlanacağı üzere Mısır, 2011 yılında Arap Baharı kapsamında siyasi bunalım ve gösteriler sonrasında turizm alanında sıkıntılar yaşamaya başlamıştı. Bu gelişmeler sonrasında toparlanmaya başlayan ülke turizmi 2015 yılında Rus uçağının düşürülmesi ve 224 kişinin hayatını kaybetmesiyle Rusya’nın uçuşları askıya almasıyla yeniden sıkıntılarla karşı karşıya kalmıştı.

2010 yılında 14.7 milyon turist seviyesine ulaşan Mısır, 2016 yılında 5.4 milyon turisti ağırlayarak; turizm alanında önemli gerileme yaşadı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL