MEKANLAR SEYAHAT

Çölde adeta bir vaha gibi!

Pasif tasarım stratejileriyle çölde inşa edilen toprak ev, suyu filtreleyen büyük bir yağmur suyu toplama sistemi kullanarak içme suyunu elde ediyor. Amerikan DUST architects tarafından tasarlanmış sıkıştırılmış toprak ev, Arizona’daki Sonoran Çölü’nün kayalıkları ve kaktüsleri arasında yer alıyor. Arazide..

Çölde adeta bir vaha gibi!

Pasif tasarım stratejileriyle çölde inşa edilen toprak ev, suyu filtreleyen büyük bir yağmur suyu toplama sistemi kullanarak içme suyunu elde ediyor.

Amerikan DUST architects tarafından tasarlanmış sıkıştırılmış toprak ev, Arizona’daki Sonoran Çölü’nün kayalıkları ve kaktüsleri arasında yer alıyor. Arazide birbirine geçen uzun ve dar bir gövdeye sahip olan Tucson Mountain Retreat, kuzey ve güney yükseklikleri boyunca terasları ve çatısında küçük bir terası bulunan tek katlı bir konut.

Mimarlar, hayvanların göç yollarından uzakta, güneş ışığına ve rüzgâra aşırı maruz kalmayan bir yer planladılar ve ardından evin kırmızı duvarlarını inşa etmek için yerel toprak kullandılar.

Yerel malzemeler kullanılan toprak ev, yatak odaları ve banyo alanı, açık mutfaklı merkezi bir salon ve bir müzik stüdyosu içeren farklı fonksiyonlara sahip üç bölgeye ayrıldı.

Müzik tutkunu bir doktor ve eşi olan ev sahibi çiftin akustik olarak ayrılmasını istediği, üç kütlenin de dışarıdan bağımsız girişi var. Doğu-batı ekseni boyunca doğrusal bir tarzda yönlendirilen çöl evinin oturma odasında, her iki tarafta çapraz havalandırmayı sağlamak için açılan sürgülü cam kapılar var.

Ayrıca doğu ve batı cephelerinde kapı ve pencere açıklıkları küçük tutularak, güneş ısısı azaltılmış ve iç mekanların doğal olarak serin kalması sağlandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL