SİNEMA

Çok para harcanan film setleri!

Gelmiş geçmiş en çok para harcanan film setleri… Titanic James Cameron imzalı Titanic, yediden yetmişe izlemeyenin kalmadığı bir film olarak tarihe geçti. Filmin bir gemide geçiyor olması da prodüksiyon bütçesini..

Çok para harcanan film setleri!

Gelmiş geçmiş en çok para harcanan film setleri…


Titanic

James Cameron imzalı Titanic, yediden yetmişe izlemeyenin kalmadığı bir film olarak tarihe geçti. Filmin bir gemide geçiyor olması da prodüksiyon bütçesini oldukça artırmıştı. Üstelik Cameron, geminin gerçekçi olması için birebir kopyasını yaptırmıştı. Bu nedenle de bütçe tam 200 milyon dolara çıkmıştı.Yalnızca 20 milyon doları bile Meksika’daki stüdyo harcamalarına gitmişti.

Matrix

Matrix serisinin ikinci filmi The Matrix Reloaded’da Neo’nun gerçek dünyaya geçişi ve CGI’dan uzaklaşmamız bütçenin devasa bir hale gelmesine neden olmuştu. Örneğin araçlarla yapılan ilginç bir kovalama sahnesi bulunuyordu. Bu tür sahneler çekilirken de onlarca araç harcandı. General Motors’un 100 araç bağışladığı biliniyor. Ancak bu bile yeterli olmamış. Ayrıca CGI olabileceği düşünülen sahnelerde dublörler kullanılmış. Bu da ekstra bir emeğe tekabül ediyor. Film için yaklaşık olarak 150 milyon dolarlık bir bütçe ayrılmış.


Waterworld

Kevin Reynolds yönetmenliğindeki Kevin Costner başrollü Waterworld, tamı tamı 175 milyon dolara çekildi. Nedeni ise filmin distopik bir dünyada geçiyor olmasıydı. İklim değişikliği vs. derken, insanlık kendini suların üzerinde yaşarken buluyordu. Çünkü ayak basacak kara parçası yoktu. Bu düşünceyi hayata geçirmek, çok fazla paraya mal olmuştu. Film, Mad Max’i suyun üzerinde izlemeye benziyordu. Hawaii’nin kıyı bölgelerinde çekilen Waterworld’ün seti, fırtınaların ardından her seferinde yeniden düzeltilmek zorundaydı. Bu da bütçeyi artırdıkça artırdı.


Cleopatra

Elizabeth Taylor en meşhur filmlerinden biri olan Cleopatra’nın başlardaki bütçesi aslında 5 milyon dolar. Ancak bugüne uyarlandığında 33 milyon dolar gibi bir miktar ortaya çıkıyor. Film çekilirken bütçe tam 44 milyon dolara yükseliyor. Bunun da şimdiki karşılığı 364 milyon dolar oluyor. İskenderiye’yi İngiltere’nin kırsal kesimine inşa etme aşaması yaklaşık olarak 600 bin dolara mal oluyor. Birebir taklit etme aşaması ise bütçeyi 7 milyon dolara çıkarıyor. İngiltere ve İskenderiye ikliminin uygun olmaması, bitki örtüsünün farklı olması derken bütçe yükseldikçe yükseliyor. Filmin prodüksiyonunun İtalya’ya transfer edilmesi 1.5 milyon dolar daha ekliyor. Sonuç olarak Cleopatra pahalıya patlıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL