SEYAHAT

Çocukla seyahat etmenin ayrıcalıkları!

Çocuk sahibi olmanın bir insanın hayatını ne ölçüde değiştirebileceği hakkında çok fazla şey duyuyor ve görüyoruz. Ancak bu konuyla ilgili acil olarak yıkılması gerektiğine inandığımız bir algı var ülkemizde; artık..

Çocukla seyahat etmenin ayrıcalıkları!

Çocuk sahibi olmanın bir insanın hayatını ne ölçüde değiştirebileceği hakkında çok fazla şey duyuyor ve görüyoruz. Ancak bu konuyla ilgili acil olarak yıkılması gerektiğine inandığımız bir algı var ülkemizde; artık eğlenceli zamanlar bitti!

Çocuk sahibi olmanın seyahat etmeye engel olmadığına dair sizlere birkaç ilham verici tavsiyede bulunmak istedik.

Artık başınıza buyruk hareket edemeyeceğinizi kabullenmelisiniz

İşin gerçeklerinden başlayalım. Bir şeyi gerçekten kabullenmek, o şeyden keyif almanın birincil kuralı. Evet, az parayla çok gezerim mottolarını bir kenara bırakmanız gerekecek. Tren garında da yatarım, parkta da uyurum, sokak yiyecekleriyle idare ederim, yürüyerek gezerim, otostop çekerim gibisinden hayaller kurmuyoruz. Artık daha planlı olmak ve belki de hayatınızda ilk kez seyahat sigortası yaptırmak zorunda bile hissedebilirsiniz kendinizi.

Endişelerinizi bir kenara bırakın

Durumu kabullendik tamam, şimdi sıra bazı endişelerden kurtulmaya geldi. Öncelikle “eğer” ya da “acaba” ile başlayan tüm soruları kafamızdan atalım. Yani “eğer çocuğum hasta olursa, acaba çocuğum uçakta-otobüste çok mızmızlanır mı” diye endişelenmeye başlarsanız gerçekten bu iş sonunda “en iyisi hiçbir yere gitmeyelim”e bağlanır. Biraz rahat hissetmeniz gerekiyor. Gerekli önlemleri aldığınız sürece korkmanıza gerek yok.

Birkaç küçük noktaya dikkat etmeniz yeterli

Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak dikkat etmeniz gereken noktalar da değişecek elbette. Mesela otel seçiminizde artık çocuklu ailelere uygunluk sizin birincil kuralınız olacak. Belki gezi planınızı detaylı bir şekilde oluşturmanız gerekecek. Tabi bagaj ağırlığınız da eskiye oranla daha çok artacak.

Seyahatsever bir anne olarak özgüvenli bir birey yetiştiriyor olacaksınız

Düşünün bir kere, çocuğunuz her daim özgür bir birey olarak yetişecek. Seyahat etme sıklığınıza bağlı olarak hiçbir zaman herhangi birine ya da bir şeye karşı kendisini bağımlı hissetmeyecek.

Seyahat etmeye ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi

Çocuğunuz farklı kültürlerle ne kadar erken haşır neşir olmaya başlarsa, onun için o kadar iyi olur. Bu, onun dünyaya karşı daha geniş bir perspektife sahip olmasını sağlar.

Aslında tüm bunlar çocuğunuzun gelecekteki kararlarını doğrudan etkiliyor

Elbette ki bu birden elde edilecek bir şey değil. Ancak çocuğunuz, seyahatleriniz sırasında fikirleri soruldukça ve söz sahibi olduğunu fark ettikçe, karar verme içgüdüsü de otomatik olarak gelişecektir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL