MEKANLAR SEYAHAT

Çin Seddi Hakkında İlginç Detaylar!

Ölmeden önce görülmesi gereken yerler arasında bulunan Çin Seddi hakkındaki ilginç bilgileri öğrendikten sonra kendinizi uçak bileti bakarken bulacaksınız! Po körfezinin kıyısında başlayan Çin Seddi, Pekin’in kuzeyinden geçip batıya, Huang-Ho..

Çin Seddi Hakkında İlginç Detaylar!

Ölmeden önce görülmesi gereken yerler arasında bulunan Çin Seddi hakkındaki ilginç bilgileri öğrendikten sonra kendinizi uçak bileti bakarken bulacaksınız!

Po körfezinin kıyısında başlayan Çin Seddi, Pekin’in kuzeyinden geçip batıya, Huang-Ho nehrini ikiye bölerek de güneybatıya ulaşıyor.

Tarih boyunca birçok farklı isimle anıldı. 19. yüzyıl sonlarına doğru “Çin Seddi” ismini aldı.

Çin Seddi’nin inşaatı MÖ. 221 ile MS. 608 yılları arasında başladı.

Çin Seddi’nin tamamlanması 2.000 yıldan daha fazla sürdü.

Çin Seddi’nin en önemli özelliği ise, dünyadaki en uzun savunma duvarı olması. Yıkılmış olan kısımlarıyla beraber uzunluğu 8.851 kilometre.

Ziyaretçileri her 200 metrede bir kule veya kale karşılıyor. Duvarlarda da okçular için yapılmış bolca siper alanı bulunuyor.

Duvarların taban kalınlığı 7 metre, üst kalınlığı ise yaklaşık 6 metre. Kalın duvarların üzerinde atlarla, hatta arabayla bile yolculuk yapmak mümkün.

Sanılanın aksine tüm duvarları tuğladan oluşturulmayan setin inşasında toprak, taş, plastik, ahşap, tuğla, kil veya kireç taşı gibi o dönemin malzemelerinden faydalanıldı.

Kullanılan maddeler değişiklik gösterdiği için bazı duvarlar diğerlerine göre daha zayıf oldu. Zayıf duvarlar daha kısa boylu yapıldı

Çin Seddi’nin inşasında yaklaşık 9 bin kişinin çalıştığı söylentiler arasında.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL