SEYAHAT

Çin hakkında ilginç bilgiler!

Dünyanın en fazla nüfusuna sahip olan Çin’in bilinmeyen yönleri nelerdir? İşte, Çin hakkında şaşkınlık yaratan ilginç bilgiler… Bilindiği üzere Dünya üzerinde en kalabalık ülke olarak Çin Halk Cumhuriyeti yer almaktadır…

Çin hakkında ilginç bilgiler!

Dünyanın en fazla nüfusuna sahip olan Çin’in bilinmeyen yönleri nelerdir? İşte, Çin hakkında şaşkınlık yaratan ilginç bilgiler…

Bilindiği üzere Dünya üzerinde en kalabalık ülke olarak Çin Halk Cumhuriyeti yer almaktadır. 2020 yılı verilerine göre Çin nüfusu ortalama 1 Milyar 402 Milyon seviyesine ulaşmaktadır. Bu kadar fazla nüfusa sahip olan Çin hakkında bazı ilginç bilgilerde yer almaktadır.

Telefon Bağımlıları İçin Özel Yolları Vardır

Çin’de yaşayan insanların telefona oldukça bağımlı olduğun belirtilmektedir ve bu insanların yolda yürümeleri için kaldırımlarda özel yürüme alanları yer almaktadır. Bu sayede telefon bağımlısın insanların güvenli bir şekilde yürümeleri sağlanmaktadır.

Bir Dolara Geçinmeye Çalışan 100 Milyon Kişi Vardır

Dünyanın en büyük nüfusuna sahip olan Çin’de yer alan bir diğer ilginç bilgi ise 100 Milyon kişiyi aşkın insanın günde sadece 1 dolara geçinmeye çalışmasıdır. İnsan sayısı fazla olduğun için çalışan insanların aldıkları paralarda azalmaktadır.

Ketçap Çin’de Üretilmiştir

Günümüzde yemeklerin yanında kullandığımız ketçap, aslında Çin’de üretilen ve kökeni Çin’e uzanan bir sostur. Asıl adı ise “Ke-tsiap” olarak bilinmektedir.

Muhafazakarlık Konusunda Oldukça Baskındır

Çin, dışarıdan bakıldığında muhafazakarlık konusunda oldukça baskındır ve bu konuda birçok ülkeye göre ileride seviyedir. Bu duruma rağmen Çin Halk Cumhuriyeti’nde 50 milyon üzerinde Hristiyan dinine mensup insan yaşamaktadır.

Bekaret Zarını Diktirmek İsteyenler Kayıt Altına Alınır

Çin Halk Cumhuriyeti’nde kızlık zarı konusunda enteresan bir durum söz konusudur. Kızlık zarı bozulan kişilerin bu zarı yenilemeleri için ortalama olarak 700 $ vermeleri gerekmektedir. Bu işlemini gerçekleştirenlerin isimleri kayıt altına alınmaktadır.

Asayiş Olaylarında Kazlar Kullanılmaktadır

Çin’de asayiş olaylarında köpekler kadar kazlara da yer verilmektedir. Yapılan son araştırmalara göre Çin’de görevli köpeklerin yerine kazlar konulmaktadır. Bunun sebebi olarak kazların daha iyi koku alması belirtilse de Çin’de köpek yenildiği unutulmamalıdır.

Ailelerin 1 Çocuk Hakkı Vardır

Çin’de aile politikası gereği sadece 1 tane çocuk doğurma hakkı bulunmaktadır. Bu yüzden ülke genelinde her yıl 1 Milyon kişi kürtaj yaptırmaktadır.

Hala Mağaralarda Yaşayan İnsanlar Vardır

Nüfusu oldukça fazla olan Çin’de bir diğer ilginç bilgi ise hala mağaralarda insanların yaşamasıdır. Şehirlerde ve kasabalarda yaşama imkanı bulamayan insanların sayısı 30 milyonu bulmaktadır ve bu kişiler mağaralarda yaşamını sürdürmeye devem etmektedir.

Hava Kirliliği Fazladır

Çin’in en önemli kentlerinden bir tanesi ola Pekin’de yılın bazı zamanları havada yer alan oksijenin günde 21 sigara içmeğe eş değer durumdadır.

ABD İle 10 Milyon Kadın Transfer Anlaşması Yapılmıştır

Elde edilen verilere göre 1974 yılında Çin ile ABD arasında, ABD’nin nüfusunu arttırmak için 10 Milyon kadın transfer anlaşması yapıldıysa da, bu durum gerçekleşme imkanı bulamamıştır.

Görevliler Boyunlarının Altına Toplu İğne Koyar

Çin’de yer alan tren görevlilerinin başlarının en dik olması için boyunlarını altına toplu iğne koydukları bilinmektedir. Bu sistem Çin’de yer alan düzen sistemlerinden sadece bir tanesidir.

Play Station Oynamak ve Kullanmakta Yasaktır

Günümüze gelene kadar Çin’de Play Station oynamak ve kullanmakta yasaktır. Bu teknoloji kullananlara büyük cezalar verilmekteydi.

Otuz Saniyede Bir Çocuk Dünyaya Gelir

Çin’de her 30 saniye de bir çocuk dünyaya gelir ve bu bebeklerden bir tanesi kusurlu ya da özürlü olarak hayata gözlerini açmaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL