MEKANLAR SEYAHAT

Çılgın Mitler ve Eski Mısır Hakkında Gerçekler!

İnsanların çoğu Antik Mısır’ın sırlarına ilgi duyar. Ancak Antik Mısır öyle bir medeniyettir ki hakkında hâlâ bilmediğiniz şeylerin mevcut olduğuna eminiz. İşte Eski Mısır hakkında çarpıcı gerçekler… Antik Mısır’ı düşündüğünüzde,..

Çılgın Mitler ve Eski Mısır Hakkında Gerçekler!

İnsanların çoğu Antik Mısır’ın sırlarına ilgi duyar. Ancak Antik Mısır öyle bir medeniyettir ki hakkında hâlâ bilmediğiniz şeylerin mevcut olduğuna eminiz. İşte Eski Mısır hakkında çarpıcı gerçekler…

Antik Mısır’ı düşündüğünüzde, aklınıza gelen ilk şey nedir? Piramitler, değil mi? Belki de firavunlar? Ancak eski Mısır sadece bunlardan ibaret değil, çok daha fazlası var!

Şimdiye kadarki en uzun ve ileri medeniyetlerden biri olan Eski Mısır hakkında biraz araştırma yaptık. Antik Mısır hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler, işte Mısır hakkındaki çılgın mitler ve daha önce duymamış olabileceğiniz çok sağlam bilgiler!

Eski Mısırlılar, genetik ve tıbbi bozukluklara karşı çok toleranslı davrandılar. Örneğin, cücelik o tarihlerde oldukça yaygındı. Bunun yanı sıra, cüceler saygın insanlardı. 21. Hanedan’ın bir firavunu olan Amenemope, yaşlı, hasta ve özürlülere verilen önemin manevi bir görev olduğunu yazdı.

M.Ö. 1850 yılına dayanan belgeler, Eski Mısırlı kadınların, timsah pisliğini doğum kontrolü olarak kullandığını gösteriyor.

Eski Mısırlıların gerçek matematiksel ve astrolojik dahiler olduğuna dair birçok gösterge var. Örneğin, Giza piramitlerinin bulunduğu yerin Orion’un Kemeri ile mükemmel şekilde hizalandığı tespit edilmiştir.

Eski Mısırlılar, boş vakitlerinde ilginç tahta oyunları oynamaktan keyif alıyorlardı. “Mehen” ve “Mancala” gibi birçok tahta oyunları vardı. Ancak, dünyanın en eski tahta oyunları arasında yer alan ve M.Ö. 3100 yıllarına dayanan “Senet” çok daha popüler oldu.

Hijyen ve görünüm, eski Mısırlılar için çok önemlidir. Erkekler bütün bedenlerini tıraş eder, çiçek ve aromalı kokuları severlerdi.

Nil Nehri, ana su kaynağı olduğundan dolayı eski Mısırlılar için son derece önemlidir. Nehrin ilkel sularının, ölülerin diyarından, cennetten geçerek nihayet Mısır’a aktığı düşünülüyordu.

Eski Mısır’daki kadınlar, meslekler haricinde neredeyse her alanda erkeklerle eşitti. Kadınlar, istedikleri kimseyle evlenebilir ve boşanabilirdi. Sevdikleri işleri belirli sınırlar dahilinde yapabilir, mülklerini yönetebilir, istedikleri şeyleri alabilir ve satabilir, özgürce seyahat edebilirdi.

Dünyadaki en ünlü yapay yapılardan biri olan Büyük Piramit Giza, her biri ortalama 2.6 ton ağırlığa sahip yaklaşık 2.5 milyon kireçtaşı bloktan inşa edilmiştir. Piramidin toplam kütlesi 6,3 milyon tondan fazladır.
Eski Mısır’ın en ünlü, en uzun ömürlü ve üretken firavunlarından biri olan Ramses, 60 yıl boyunca Mısır’a hükmetti ve 100’den fazla çocuğa sahip olduğu düşünülüyor. O dönem için olağanüstü bir yaş olan 90’lı yaşlarında öldü.

Bir insan vücudu mumyalanırken, kalp hariç bütün iç organlar vücuttan çıkarılırdı. Mısırlılar, kalbin insanın bilgeliğinin yanı sıra duygular, bellek, ruh ve kişiliğin kaynağı olduğuna inanıyorlardı.

Eski Mısırlılar, güneş yılına yaklaşık olarak eşit kabul edilen 365 günlük yıl takvimini benimseyen ilk kişilerdir. Takvimin en eski versiyonu yaklaşık M.Ö. 3000 yılına dayanıyor.

Kediler, eski Mısırlılar için en kutsal hayvanlardı. Bir kedi öldüğünde, yas tutan ailenin her üyesi üzüntü içinde kendi kaşlarını tıraş ederdi. Ölü kediler genellikle mumyalanır ve özel bir kedi mezarlığına gömülürdü.
Mısır firavunlarının eşleri çok güçlüydü ve saygı görürdü fakat az sayıda kadın, eski Mısır’ın tek hükümdarı statüsünü elde etti. En dikkat çekici eski Mısır kraliçelerinden bazıları Nefertiti, Hatshepsut, Neithikret, Sobekneferu ve en ünlüsü Kleopatra’dır.

Cleopatra hakkında “göz alıcı kadın” ifadeleri kullanılır. Ancak, eski büstleri ve madeni paralara dayanan son çalışmalar, aslında ortalama görünüşe sahip olduğunu gösteriyor.

Howard Carter 1922’de keşfettiğinde, Kral Tut’un (Tutankhamun) Türbesi’nin tamamen bozulmamış olduğu ortaya çıktı. Kral Tut’un mezarı muhteşem hazinelerle doluydu. Mezar antik çağda birçok kez soyuldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL