MEKANLAR SEYAHAT

Çiçek Pasajı hakkında bilmeniz gerekenler!

Çiçek Pasajı bulunduğu yer itibariye ile Taksim İstiklal Caddesi ve Tiyatro Sokağı’na açıldığından pasaj niteliği taşımaktadır. Bünyesinde 24 dükkan ve 18 adet lüks daireden oluşmaktadır. 1908 yılında Sadrazam Küçük Said..

Çiçek Pasajı hakkında bilmeniz gerekenler!

Çiçek Pasajı bulunduğu yer itibariye ile Taksim İstiklal Caddesi ve Tiyatro Sokağı’na açıldığından pasaj niteliği taşımaktadır. Bünyesinde 24 dükkan ve 18 adet lüks daireden oluşmaktadır.

1908 yılında Sadrazam Küçük Said Paşa Hristaki Pasajı’nın mülkiyetini almış olup, mütareke yıllarında çok fazla çiçek dükkânının açıldığı söylenir. Böylelikle Hristaki Pasajı’nın adı Çiçek Pasajı olarak değişmiştir. 1940’lı yıllarda açılan meyhanesi, özellikle ünlü Nektar Birahanesi çok fazla müşteri çekmiştir. 1950 yılı ve sonrasında çiçekçilerin farklı noktalara taşınmaya başlamasıyla yerlerini meyhanelerin aldığı söylenir.


Pasaj binası 1978 yılında bakımsız olmasından dolayı aniden çökmüştür. Pasaja 1988 yılına kadar bakım yapılmamıştır. Ancak Belediye bu tarihi pasajın yeniden canlanmasını istemiştir. Bu yüzden “Çiçek Pasajını Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği” adı altında proje başlatılmıştır. Amaç pasajı yeniden hizmete geçirmek olmuştur. Çiçek Pasajı için sürdürülen projenin tamamlanmasının ardından, 2005 yılında yeniden faaliyet göstermeye başlamıştır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL