MEKANLAR SEYAHAT

Çevre dostu evin odaları bahçe ile birbirine bağlanıyor!

Dik eğimli, ağaçlık bir arazide yer alan çevre dostu evi oluşturan dört küçük yapı, ormanla saygılı bir şekilde harmanlanarak, ağaçların gölgesindeki dış yürüyüş yolları ile birbirine bağlanmaktadır. Mimarların amacı, yapıların..

Çevre dostu evin odaları bahçe ile birbirine bağlanıyor!

Dik eğimli, ağaçlık bir arazide yer alan çevre dostu evi oluşturan dört küçük yapı, ormanla saygılı bir şekilde harmanlanarak, ağaçların gölgesindeki dış yürüyüş yolları ile birbirine bağlanmaktadır. Mimarların amacı, yapıların inşasında en basit yapım yöntemlerini kullanarak, doğal ortamda minimum ekolojik etki yaratmak ve kaynak tüketimini azaltmaktı.
Casa en El Bosque adlı proje, Meksika, Santiago’da mimarlık ofisi WEYES Estudio tarafından tasarlandı.

Ağaçlar ve topoğrafya tarafından yönlendirilen ev tasarımı, çevreye saygılı, göze batmayan bir mimariye sahiptir. Yaşam alanı, 2 yatak odası ve üstü kapalı garaj olamak üzere 4 kütleden oluşan evin toplam inşaat alanı 150 metrekaredir. Üstü kapalı yanları açık garaj ve teknik odanın bulunduğu kütle en üst kotta bulunuyor.

Bir alt kotta açık mutfak, yemek ve oturma alanından oluşan açık planlı ortak yaşam alanı bulunuyor. En alt kottaki 2 pavyonda ise yatak odaları ve banyolar bulunuyor.

İç ve dış mekan deneyimini geliştiren yürüyüş yolları kütlelerin arasında bağlantı sağlıyor. Mimari ve kullanıcıları, ormanla birlikte simbiyoz halinde, doğal mikro ekosistemin bir parçası haline geliyor ve onu tamamlıyor.

Çevre dostu evde kullanılan yapı malzemeleri zaman içinde eskiyerek, bulunduğu çevreyle harmanlanacak şekilde seçilmiştir. Mimarlar, doğaya olan aşkı ve kullanıcıların orijinal yaşam tarzını, doğal bağlamları yıkmak için değil, onlarla birlikte inşa etmek için “minimum ayak izi” haline çevirdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL