MEKANLAR SEYAHAT

Çek Cumhuriyeti’nde gezilecek yerler!

Çek Cumhuriyeti Orta Avrupa’nın değerli ülkelerinden biridir. Tarihi, turistik ve coğrafi açıdan zengin varlıklara sahiptir. Çek Cumhuriyeti gezilerinize rehber olabilmek adına ülkenin gezilecek görülecek yerlerini sizlerle paylaşıyoruz. Old Town (Prag)..

Çek Cumhuriyeti’nde gezilecek yerler!

Çek Cumhuriyeti Orta Avrupa’nın değerli ülkelerinden biridir. Tarihi, turistik ve coğrafi açıdan zengin varlıklara sahiptir. Çek Cumhuriyeti gezilerinize rehber olabilmek adına ülkenin gezilecek görülecek yerlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Old Town (Prag)

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da bulunan Old Town Ortaçağ yerleşim alanlarından biridir. Stare Mesto Vltava kıyısında yer alan bölgede eski yapılar, sinagoglar, kuleler, kaleler ve köprüler vardır. Avrupa’nın en fazla rağbet gören turistik alanlarından biri olan Prag Old Town Çek Cumhuriyeti seyahatinizde sizi kendisine tutkun edecek noktalardan biridir. Yüzlerce yıllık yapıların oluşturduğu bölge, sokaklar ve meydanlar buram buram tarih kokmaktadır.

Karl Köprüsü

1357 ve 1402 seneleri içinde oluşturulan Karl Köprüsü tam 516 metre uzunluğa sahiptir. Kral IV. Karl’ın isteği üzerine inşa edilen ve onun adıyla anılan kemer köprü başkent Prag’da Vltava Nehri üzerine inşa yapılmıştır. Köprünün sudan yüksekliği 4,30 metre olup genişliği ise 9,5 metredir. Başkent Prag’ın en popüler sembollerinden biri olan taş köprü sadece insanların yürüyüşü için açıktır.

Prag Kalesi

Stratejik ve mimari açıdan Prag’ın ve Çek Cumhuriyeti’nin en önemli kalesidir. Ünlü mimarlar Joze Plecnik, Peter Parler, Benedikt Rejt, Matthias of Arras ve Borek Sipek’in ortak tasarımı olarak Prag Kalesi’nin temelleri 870 yılında atılmıştır. Geçen yüzyıllar boyunca kaleye Romanesk ve Gotik mimari stilini yansıtan yapılar başa olmak üzere birçok saray ve kilise eklenmiştir.

Prag Belediye Binası

1945 yılından bu yana başkent Prag’ın belediye sarayı olarak hizmet veren yapı, 1908 ve 1911 yılları arasında inşa edilmiştir. Neo-Barok ve Neo-Rönesans mimari tarzında oluşturulan yüzyıllık bina Osvald Polivka ve Antonin Balsanek’in ortak dizaynıdır.

Aziz Vitus Katedrali

Prag’ın başpiskoposluk merkezi olarak faaliyet gösteren bir Roma Katolik kilisesidir. Aziz Vitus’a ithaf edilen katedral onun ismiyle anılmaktadır. Büyük mimarlar Peter Parler, Matthias of Arras, Josef Mocker, Kamil Hilbert ve Joseph Kranner’ın ortak tasarımıdır. Bu büyüleyici manevi yapı 1929 yılında hizmete açılmıştır ve Gotik mimari sitilinin Çek Cumhuriyeti’ndeki ve dünyadaki mükemmel örneklerinden biridir.

Astronomik Saat Kulesi

Başkent Prag’da bulunan Ortaçağ’a ait eser 1410 yılında oluşturulmuştur. Şu anda faaliyet gösteren dünyanın en eski üçüncü astronomik saati olarak bilinmektedir. Cephesi Gotik heykellerle süslenen saat, Prag’ın en değerli simgelerindendir. Charles Üniversitesi Matematik Bölümü Profesörleri Mikulas ve Jan Sindel’in katkılarıyla oluşturulmuştur. Saat birkaç kez bozulsa da aslına uygun olarak onarılmış ve yeniden hizmete açılmıştır. Çek Cumhuriyeti seyahatine çıkan hemen hemen bütün turistlerin uğrak noktalarından biri olan Astronomik Saat Kulesi, meşhur Old Town Meydanı’nda bulunan Eski Belediye Binası’nın güney duvarına monte edilmiştir.

Petrin Gözlem Kulesi

Başkent Prag’a hakim tepelerden Petrin Tepesi’nde bulunan kule deniz seviyesinden 327 metre yükseklikte yer alıyor. 1891 yılında mimar Vratislav Pasovsky tarafından dizayn edilen Petrin Gözlem Kulesi, Fransa’nın başkenti Paris’in sembolü Eyfel Kulesi’ne benzemektedir. Yüksekliği 64 metre olan kule Prag’a gelen turistlerin şehrin manzarasını doyasıya seyretmek için en fazla tercih ettikleri mekan konumundadır.


Tyn Kilisesi

Mimar Matthias of Arras tarafından tasarlanan Tyn Kilisesi Tycho Brahe, Karel Skreta, Josef Seger ve Vaclav Emanuel Horak gibi önemli bilim ve sanat insanının ebedi istirahatgahıdır. Gotik mimari usulüyle oluşturulan manevi yapı 14. yüzyıldan bu yana Prag’ın ana kilisesidir. 4 küçük kulesinin her biri 80’er metredir. Roman Katolik kilisesi olarak hizmet vermeye devam etmektedir ve Çek Cumhuriyeti seyahatindeki turistlerin ilgi gösterdiği yapılardan biridir.

Komünizm Müzesi

II. Dünya Savaşı sonrası Çekoslavakya ve bilhassa Prag bölgesinde dönemin rejiminin özelliklerini en iyi yansıtan müze olarak faaliyet göstermektedir. Orijinal eserler, bilgilendirici metin ve multimedya sunumlarıyla Komünizm’in artılarını ve eksilerini en açık şekilde gözler önüne seren müze, Amerikalı iş adamı Glenn Spicker tarafından kurulmuştur.

Moravyan Galerisi

1961 yılında hizmete açılan Moravyan Galerisi Brno kentinde bulunuyor. Çek Cumhuriyeti’nde hem uygulamalı hem de görsel sanat eserlerinin sergilendiği tek müze olarak ünlenmiştir. Ortaçağ eserlerinin yanı sıra 20. yüzyıla ait sanatsal çalışmaların da sunulduğu galeri seramik, tekstil, çini, mobilya, metal eşyalardan oluşan kronolojik sergileriyle ilgi görmektedir.

Podyji Ulusal Parkı

Güney Moravyan Bölgesinde bulunan ve tam 63 kilometrekarelik alanı kapsayan mükemmel bir milli parktır. 1991 yılında ulusal park olarak ilan edilen Podyji Ulusal Parkı’nın Avusturya sınırında Avusturya’nın Thayatal Milli Parkı ile birleşen bölgesi ‘Uluslararası Park’ olarak adlandırılmaktadır. Dyje Nehri vadisinde harika korunan yeşil alanlarıyla tam bir cazibe merkezi haline gelen milli park, onlarca bitki ve canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL