SİNEMA

Casusluk ve Aşk Arasında!

Sinema tarihine birçok unutulmaz eser kazandıran bir yönetmen Alfred Hitchcock. Yılda iki film ürettiği zamanlar çok oldu. Bu onu üretken yapıyor ama sıradan bir üretkenlik olarak nitelendiremeyiz bunu. İşini hep..

Casusluk ve Aşk Arasında!

Sinema tarihine birçok unutulmaz eser kazandıran bir yönetmen Alfred Hitchcock. Yılda iki film ürettiği zamanlar çok oldu. Bu onu üretken yapıyor ama sıradan bir üretkenlik olarak nitelendiremeyiz bunu. İşini hep titizlikle yapıyor. Titizlik kıvrak zekasıyla buluşunca da ortaya akıllardan çıkmayacak eserler çıkıyor. Hitchcock denince aklımıza Psycho, Birds, Vertigo ve Rear Window gibi yapımlar geliyor. Bunların yanında göz ardı edilen ve bir o kadar önemli yapımları var. 

1940-1960 yılları kapsayan dönemde filizlenen Film-Noir türü Dünya Sineması’nda bariz bir öneme sahip. Film-Noir türünün diğer sinema türlerinden ayıran şey ise melankoli ruh hali, suç unsuru, casuslar ve femme fatale karakterler olduğu düşünüyorum. Tabii bunun yanına sayısız bu türü belli eden özellik yazabiliriz.  Alfred Hitchcock’un filmlerinde ise genel olarak bu özelliklerin yansımaları vardır. Ama bu türe aitliği ispatlanan Hitchcock filmleri Notorious, The Wrong Man, Strangers on a Train ve Spellbound ile sınırlı. Hatta Shadow of a Doubt (1943) bu türün özellikleri taşımasına rağmen bu türe dahil edilmiyor.

Notorious diğer Alfred Hitchcock filmlerine nazaran finali sönük kalıyor. Elle tutulur bir noktaya bağlanamıyor. Devlin ile Alicia arasındaki yakınlaşma ve suç şebekesi şeklinde iki kanaldan akan Notorious; iki olaydan birini bile Hitchcockvari sonlandıramıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL