MEKANLAR SEYAHAT

Caicos’da Türklerin akın ettiği ada!

Grand Turk Adası, Turks ve Caicos Adaları başkenti Cockburn Town’ın üzerinde bulunan bir ada. 38 adadan oluşan ülkenin başkenti ise Grand Turk (Büyük Türk)’dür. Ada, Turks ve Caicos Adaları dahilinde..

Caicos’da Türklerin akın ettiği ada!

Grand Turk Adası, Turks ve Caicos Adaları başkenti Cockburn Town’ın üzerinde bulunan bir ada. 38 adadan oluşan ülkenin başkenti ise Grand Turk (Büyük Türk)’dür.

Ada, Turks ve Caicos Adaları dahilinde Birleşik Krallık’a bağlı. 18 kilometrekarelik alanıyla Turks Adalarındaki (Caicos dahil değil) en büyük adadır.

Bölgenin tarihi, kültürel, finansal ve yönetimsel merkezi konumundaki ada JAGS McCartney Uluslararası Havalimanını da barındırmakta. Ada dev transatlantiklerin Karayipler’den düzenlenen turlar sırasında sıkça uğradığı bir yer değildir.

Bazı gemiler Doğu Karayip gezilerine bu adayı dâhil etmeye başlamış. Ada’da eski bir deniz feneri ile 19’uncu yüzyıldan kalma bir hapishane var.

Kamboçya’nın güneyinde, beyaz kumları ve turkuaz deniziyle büyüleyen ama hâlâ ilkel şartlarda yaşam koşullarının da olduğu bir ada Koh Rong. Burayı özel kılansa resmen Türk hâkimiyeti altında olması.

Adada ana karadan aldığınız biletten tutun, bindiğiniz bota, eğlendiğiniz bara ve kaldığınız otele kadar neredeyse her şey Türklere ait.

Yaklaşık yedi-sekiz yıl önce bu adayı keşfeden bir Türk ve Alman, ilk yerleşim yerini yapıyor ve sonra da olanlar oluyor. Türk nüfusunun bir hayli fazla olması Koh Rong Adası’nın ‘Türk adası’ olarak anılmasını sağlıyor.

Kamboçya’nın Türk adasında yaşam oldukça ucuz, günde 10 dolar gibi cüzi bir rakamla karnınızı doyurabilirsiniz. Ayrıca adada birçok aktivite yapılıyor. Su altına dalmak, adaları gezmek, adadaki kulüplerde eğlenmek.

Sadece turistlerin gelmesine rağmen ada hâlâ bakir ama elektrik yok! Jeneratör gece 2’de kapanıyor ve sabah 9’da açılıyor. Elektrik sabah 11’de tekrar gidiyor ve 13.30’da tekrar geliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL