MEKANLAR SEYAHAT

Çağımızın gerisinde yaşayan Amish topluluğu!

Teknolojiyi reddederek, kendilerince sakin ve dingin bir hayat sürdürüyorlar. Amish topluluğunu daha önce duymadıysanız, gelin beraber tanıyalım! Amerika’nın çoğunlukla Pensilvanya eyaletinde yaşayan ve pek bilinmeyen topluluğu olan Amish topluluğu hakkında..

Çağımızın gerisinde yaşayan Amish topluluğu!

Teknolojiyi reddederek, kendilerince sakin ve dingin bir hayat sürdürüyorlar. Amish topluluğunu daha önce duymadıysanız, gelin beraber tanıyalım!

Amerika’nın çoğunlukla Pensilvanya eyaletinde yaşayan ve pek bilinmeyen topluluğu olan Amish topluluğu hakkında bildiğimiz ilk şey, 1525 yılında İsviçre’de ortaya çıkmış oldukları. 17. yüzyılın yaşam tarzını benimseyen Amish topluluğu teknolojinin bütün getirilerini reddediyor. Evlerinde dahi herhangi bir teknolojik aleti bulundurmayan topluluk, her şeyi tabiri caizse “eski usül” yaşıyor.

Amishler, ulaşım için bisiklet ve at arabası; acil durumda kullanabilecekleri tek bir telefon kullanıyor.

Amishler hakkında bilinmeyenleri çoğunluğunuz duymamış olabilir. Onlar kendi içlerinde yüzyıllardır kuralları değişmeyen bir topluluk. Amish topluluğunun çoğunluğu Amerika’nın Pensilvanya eyaletinin Lencaster şehrinde yaşıyor. Amish yerlileri bölgede ulaşımı araba ve taksi gibi taşıtlar yerine, bisiklet ve at arabası ile sağlıyorlar.

Amish yerlileri 21. yüzyılı Yeni Çağ gibi yaşıyor!

Tarım, hayvancılık ve marangozluk gibi işlerle geçimlerini sağlıyor Amish topluluğu. Devletin herhangi bir hizmetinde çalışmayı kendilerine uygun görmüyorlar. Dinlerine çok saygılı ve bağlılar. Modernleşmeyi, farklılaşmayı 21. yüzyılın getirilerine ayak uydurmayı reddediyor Amish yerlileri. Amerikan devleti Amish topluluğunun yaşam tarzına ve kendi kurallarına saygı duyuyor ve onlara herhangi bir koşul sunmuyor.

Amishler aynı zamanda muhafazakar, dinine bağlı bir topluluk. Evlilikler de cemaat içinde yapılıyor ve evli erkekler gelenekleri gereği bıyıksız sakal bırakıyorlar. Yaşam tarzı olarak 21. yüzyıla ne kadar uzak gibi görünseler de, Amish yerlilerinin kendi kurallarına saygı duymamak imkansız.

Amish gençlerinin serbestçe seks, alkol, uyuşturucu gibi deneyimler yaşadıkları “Rumspringa” adı verilen bir dönem oluyor. Bu deneyimlerini edinen Amish gençleri, isterlerse hayatlarına bu yaşam tarzına uygun olarak devam edebiliyorlar

Görünümleriyle eski zamanları anımsatıyorlar.

Giyim kuşamlarında genellikle koyu renkleri tercih ediyorlar. Amish kadınları ve kız çocuklarında başörtüsü takma adeti var. Bu örf ve adetlerinden gelen bir zorunluluk onlara göre. Çocuklardan bahsettiğimize göre, Amish topluluğu öğretim nasıl görüyorlar?


İşte bu durumda da topluluğun kendi kuralları devreye giriyor. Amish yerlileri, çocuklarını devlet okullarından alarak kilise okullarındaki eğitime başlatabilirler. Çocukların seçme şansı pek olmadığı için, bazı Amish çocukları eğitim görmeyip, dede ve büyünanneleri gibi hayatlarının başından sonuna kadar çiftçi olarak yaşayabiliyorlar. Amish yerlileri kendi kurallarını koyuyor demiştik, bunlardan biri de ABD eyaletine vergi ödememeleri. Evet, yanlış duymadınız! ABD eyaleti, Amish topluluğundan vergi alma girişiminde bulunmuş fakat kamuoyu baskısına maruz kalmış. Bu yüzden Amish yerlileri herhangi bir sosyal kuruma bağlı değiller ve devlete bağlı kalacakları işlerini kendileri yapıyorlar. Örneğin evlilik durumunda eve ihtiyacı olacak Amish gençlerine, topluluk hep beraber ev inşaa edebilir. Çok önemli ve halledemeyecekleri bir sağlık sorunu değilse doktora gitmeyi tercih etmiyor Amish yerlileri, kendi doğal yöntemleriyle tedavi oluyorlar.

Kısacacı modern dünyanın getirilerini ve kapitalizmi reddeden Amish yerlileri, kendi ideolojilerini gerçek hayata özgürce yansıtabildikleri yaşam tarzlarında oldukça mutlular. Bize de onları hayranlıkla izlemek düşüyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL