SEYAHAT

Buz Gibi Kuzey Ege Rotaları

Yaz sıcaklarının kendini iyice hissettirdiği şu günlerde herkes serin bir yerler arayışına girdi. Kuzey Ege’nin bizi çeken ve kendine aşık eden serin sularının yanında tarihi dokusu, enfes doğası, tertemiz, bol..

Buz Gibi Kuzey Ege Rotaları

Yaz sıcaklarının kendini iyice hissettirdiği şu günlerde herkes serin bir yerler arayışına girdi. Kuzey Ege’nin bizi çeken ve kendine aşık eden serin sularının yanında tarihi dokusu, enfes doğası, tertemiz, bol oksijenli havası ve sıcacık, cana yakın insanları sizleri de bekliyor.

Assos Antik Liman

Yüzyıllar öncesinden gelen antik bir kentin, antik bir limanı burası. Antik diyoruz ama aslında bu liman ellili yıllara kadar kullanılıyormuş. Eski dönemlerde meşe palamudu boya sektörü için önemli bir ham maddeymiş ve bu kentin etrafı da meşe palamudu ormanlarıyla ünlüymüş. Bu ormandan toplanan palamutlar limandaki depolarda saklanıp antik limana gelen gemilere doldurulup iç ve dış piyasaya satılırmış. Vinil boya ham maddesinin bulunmasıyla birlikte artık meşe palamuduna ihtiyaç kalmamış ve buradaki köylü halk da meşe ağaçlarının çoğunu kömür elde etmek için kesmiş. Ancak limana geldiğinizde etrafınıza biraz dikkatli bakarsanız hala meşe palamudu ağaçlarının size el salladığını görürsünüz.

Gökçeada

Kaleköy’ü, Eskibademli köyü, Zeytinköy’üyle Gökçeada zamanın bir dönemde ilerlemeyi unuttuğu yerlerden. Öylesine güzel, sakin, huzur dolu ve öylesine sıcacık insanlara sahip bir ada.

Kadırga Koyu

Kazdağları’nın enfes doğası ve tertemiz havasından nasibini alan Kadırga Koyu, bölgenin en sevilen plajına sahip. Çakıl taşlarından oluşan plaj alanında otellerin şezlong ve şemsiyeleri var.

Bozcaada

Kuzey Ege’nin gözbebeği Bozcaada bizlerin en sevdiği yerlerin başında geliyor. Fırsat buldukça hafta sonları bile kaçtığımız Bozcaada; buz gibi suya sahip plajları, enfes ada lezzetleriyle donatılmış rakı – balık masaları, domates reçelli kahvaltı sofraları ve huzur dolu ortamıyla ruhun da doyduğu cennetten bir köşe.

Babakale

Osmanlıdan günümüze küçük bir balıkçı kasabası Babakale. Biga yarımadasının en batı ucunda yer alan bu köy, turizmin bölgede gelişmesiyle yapılaşmanın da arttığı bir yer. Burası diğer tatil bölgelerine göre biraz daha ekonomik bir yer.

Küçükkuyu

Kazdağları’nın eteğindeki Küçükkuyu, Ege’nin başladığı yer. Masmavi deniziyle, yemyeşil çam ormanlarının birbirlerine yaslandıkları şirin tatil beldesinin bir tarafı Yeşilyurt köyü diğer tarafı ise Adatepe.

Cunda

Attığınız her adımda tarihin yanı başından ilerlediğiniz Cunda ya da Alibey Adası, Ayvalık’ın en sevilen yerlerinden. Otantik tarihi taş binaları, sevimli kedileri, sıcakkanlı ve candan insanlarıyla Cunda hafta sonları bile hayata bir mola diyenlerin uğrak yerlerinden.

Akçay

Sarıkız’ın memleketi Akçay, dünyada oksijeni en bol yerlerden biri olan Kazdağları’nın eteklerinde, denizle doğanın kucaklaştığı noktada yer alıyor. Akçay tertemiz, serin deniziyle ve ekonomik olmasıyla tatilcilerin en sevdiği yerlerden. Ayrıca konaklama tesislerinin fazlalığı da burayı özellikle yaz tatillerinde sıkça tercih edilen yerlerden biri haline getirmiş. Yöresel lezzetleri de tadabileceğiniz Akçay’da; börülce salatasının, höşmerimin, tiritin, mafişi yemeden dönmeyin.

Altınoluk

Efsanevi İda Dağı’nın bilinen adıyla Kazdağları’nın eteklerindeki bir diğer tatil beldemiz de Altınoluk. Her adımda kare kare fotoğraflamak isteyeceğiniz Altınoluk’ta, güne yöresel lezzetlerin ve bölgenin en iyi zeytinlerinden elde edilmiş olan zeytinyağıyla başlarsınız.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL