MEKANLAR SEYAHAT

Bu yeşil şehirde arabaya ihtiyacınız yok

Güney Kore’nin yeşil şehri Songdo’da yaşayanlar için işe ve alışverişe giderken veya çocukları okula götürürken otomobil kullanmak isteğe bağlı. Çünkü şu anda Boston kent merkezi büyüklüğündeki bölümünde çalışmaların sürdüğü 35..

Bu yeşil şehirde arabaya ihtiyacınız yok

Güney Kore’nin yeşil şehri Songdo’da yaşayanlar için işe ve alışverişe giderken veya çocukları okula götürürken otomobil kullanmak isteğe bağlı. Çünkü şu anda Boston kent merkezi büyüklüğündeki bölümünde çalışmaların sürdüğü 35 milyar dolarlık akıllı şehir otomobil ihtiyacını ortadan kaldırmak için tasarlandı.

Songdo IBD’nin (Songdo International Business District) arkasındaki geliştirici firma Gale International’ın başkanı Stan Gale, 2002’de başlayan projede trafik yoğunluğu yerine bisiklet, otobüs ve metro gibi toplu taşımacılığa öncelik verildiğini söyledi.

2020 yılında tamamlanması beklenen Yeşil Şehir 100 milyon metrekare büyüklüğünde olacak. İlk planlama aşamasından itibaren çevre dostu bir şehir yapmayı amaçlayan geliştiricilerin stratejilerinden biri otomobil ihtiyacını azaltmaktı.

Akıllı ve yeşil şehir karma kullanımlı bir plana sahiptir. Binaların çoğu her yere yürüme mesafesinde yada otobüs ve metroya 12 dakikalık mesafededir. Bölgenin yaklaşık %40’ı yeşil alana (New York şehrinin yaklaşık iki katı) ayrılıyor ve bu da sakinlerini yürümeye teşvik ediyor.
Songdo IBD Güney Kore hükümetinin başını çektiği Incheon Serbest Bölgesi adlı daha büyük bir gelişmenin parçası. Yaklaşık 50 bin kişinin yaşayacağı Songdo’da 20 bin konut tamamlanmış durumda veya yapım aşamasındadır. Bittiğinde sürdürülebilir şehir Songdo’da yaklaşık 100 bin kişi yaşayacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL