SEYAHAT

Bozcaada Gezi Rehberi!

Bozcaada Çanakkale sınırları içerisinde 37,6 kilometrekarelik alana yayılmış, Ege Denizi’nde yer alan ve köyü olmayan tek ilçe unvanına sahip Türkiye’nin göz bebeği adalarından birisi. Daha feribottan iner inmez tüm ihtişamıyla..

Bozcaada Gezi Rehberi!

Bozcaada Çanakkale sınırları içerisinde 37,6 kilometrekarelik alana yayılmış, Ege Denizi’nde yer alan ve köyü olmayan tek ilçe unvanına sahip Türkiye’nin göz bebeği adalarından birisi.
Daha feribottan iner inmez tüm ihtişamıyla sizi karşılayan, Bozcaada Kalesini seviyoruz. En tepe surlarına çıkıp Egeye doğru savururken saçlarımızı bizi sımsıkı saran rüzgârını…


Bozcaada’nın el işçiliğine dayalı kendine özgü hediyelik eşya satılan tezgâhlarını ve her Çarşamba günü Çanakkale’nin köylerinden gelen taze sebze-meyveler, ev yapımı baklagiller, salça, zeytinyağı, yumurta benzeri yöresel ürünlerin satıldığı açık meyve-sebze pazarını seviyoruz.
Çınarlıçarşı caddesini boydan boya yürüyüp Veli Dede’den aldığımız tereyağlı bademli ve damla sakızlı kurabiyeleri Bozcaada Kalesinin arka tarafında bulunan banklarda yemeyi seviyoruz.


Kiraladığımız bisikletler ile Rum mahallesinin Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında dolaşmayı ve eski evlerin renk cümbüşlü duvarlarını, saçaklarından sarkan çiçeklerini seyretmeyi ve ansızın karşınıza çıkan duvarlara yazılmış bir Edip Cansever şiiri veya bir bankta karşılaştığımız Nazım Hikmet’i seviyoruz.
Mezeleri ile baş döndüren özellikle Deniz mahsulleri ve ara sıcakları bizi mest eden restoranlarını seviyoruz. Bazen bir coşkuya, bir mutluluğa ortak olmak için atıyoruz kendimizi Cabalı, Hikotakis, Mavi Beyaz ya da Nevreste’ye…


Tepelerini, kırlarını, 12 koy ve buruna sahip Bozcaada’nın etrafında bulunan 17 küçük adacığı, bir bakışta adanın her köşesine hâkim olduğumuz Göztepe’yi seviyoruz.
Çınarçeşme sokağının sonunda bulunan, aradığımız her kitabı bulabildiğimiz adanın tek sahafı olan Bozcaada Kitapçısını, Milli bayram kutlamalarını, cıvıl cıvıl yükselen ve gülüp eğlenen çocukların seslerini seviyoruz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL