DİZİ

Black mirror izlemenizi gerektiren sebepler!

Black Mirror sistem ve gelişen teknolojinin hayatlarımıza müdahalesini en iyi işleyen dizilerin başında gelmektedir. Bu içeriğimizde Black Mirror’ı neden izlemeniz gerektiğini madde madde açıklıyoruz. Her bölümünde bambaşka hikayeler ve oyuncular..

Black mirror izlemenizi gerektiren sebepler!

Black Mirror sistem ve gelişen teknolojinin hayatlarımıza müdahalesini en iyi işleyen dizilerin başında gelmektedir. Bu içeriğimizde Black Mirror’ı neden izlemeniz gerektiğini madde madde açıklıyoruz.

Her bölümünde bambaşka hikayeler ve oyuncular barındıran Black Mirror alışılagelmiş dizilere hiç de benzemiyor. Bölümlerinin her birinin konusu birbirinden yaratıcı hikayeler ile bezenmiş bu dizide ilk başta her şey size anlamsız veya karışık gelebilir fakat bölüm sonunda sizi çok şaşırtacağı garantisini rahatlıkla verebiliriz. Her bölümünü farklı yönetmenlerin çektiği bu dizide farklı çekim tarzları ve görselliklere de erişebilme imkanı yakalayabiliyorsunuz.

Bazı insanlar mutlu hikayeler izlemeyi severler fakat bu diziyle hayatımıza giren distopyalar bizi öyle bir içine çekiyor ki, bu tarz hikayelerden hiç hoşlanmayan kimseler için bile diziyi çekici kılıyor. Distopya kelimesi ilk defa John Stuart Mill tarafından “kötü bir yer” anlamında kullanılmış olsa da günümüzde daha çok; ütopik bir toplum anlayışının anti-tezini tanımlamak için kullanılıyor. Black Mirror’da her bölümüyle olmasa da genel olarak distopyalar üzerinden çağımızın teknolojiyle olan mücadelesini muhteşem bir şekilde gözler önüne seriyor.

Black Mirror’u diğer dizilerden ayrıştıran bir diğer özelliği ise; kısa bir hikayeyle birden fazla mesaj verebilmesi. Her bölümünde işlediği konuları öyle bir ele alıyor ki insanlar kendi hayatlarına dair birçok anlam çıkarabiliyor. Az ve öz bölümlerinden her biri aylarca kafanızı kurcalayacak şekilde yaratılmış bu dizi kesinlikle sizde kalıcı bir şeyler bırakacak.

Bu dizinin en etkileyici yönlerinden birisi ise, aslında dizide yaşanılan hayatların gerçeküstü ve olağanüstü görünmesi fakat gerçek hayatla aşırı derecede ilişiği olması. Teknolojik unsurların hayatımızı ele geçirmiş, dört bir yanımızı sarmış olduğunu öyle abartılı bir dille anlatıyor ki başımıza gelecekler hakkında bizi endişendirmeyi başarıyor. Sonrasında dizi bize farkettiriyor ki yaşadığımız hayatın bu gerçeküstü kurgudan bir farkı yok.

Yine aynı konuya değinmiş gibi olsak da, Black Mirror’un her bölümünde farklı konuların işlenmesinden dolayı konusunu beğenmediğiniz bölümleri es geçerek bir diğerine geçebilirsiniz. (Ki hiç sanmıyoruz) Birbirinden tamamen farklı bölümleri ile size takip etme zorunluluğu dayatmıyor olması da dizi takip etmede zorlananlar için ayrıca bir avantaj.

Black Mirror dizisi muhteşem işlenmiş bölümleriyle aslında kimsenin kolay kolay dile getiremeyeceği hatta getirmek de istemeyeceği gerçekleri yüzümüze vuruyor. Toplumda tabu haline gelmiş konuları başarılı bir şekilde işleyen usta senaristler ve yönetmenler sayesinde her bölümü film tadında bir dizi izliyorsunuz. Böyle riskli konuları başarıyla işleyebilmek gerçekten büyük bir başarı!

Black Mirror aslında genele bakıldığında vermek istediği mesajı yanlış anlayanlar için de bir sürü kapı açıyor. ‘Teknoloji hayatımızı mahvediyor’, ‘internet çok kötü bir yer’ mesajından ziyade alınması gereken mesaj; internet bizi değil biz interneti kullanmalıyız! Hayatımıza yön vermesine izin vermediğimizde çok faydalı olan teknolojik gelişmelerin altını çizen bu başarılı senaryolar bütünü kesinlikle izlediğiniz en iyi dizi olacak!

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL