SİNEMA

Birbirinden başarılı filmler!

Her ay vizyona yeni filmler giriyor. Ancak bazıları daha fazla ön plana çıkıyor. Togo / 8.1 ABD yapımı bu filmin başrolünde efsane aktör William Dafoe’yi izliyoruz. Film, kasabayı etkisi altına..

Birbirinden başarılı filmler!

Her ay vizyona yeni filmler giriyor. Ancak bazıları daha fazla ön plana çıkıyor.

Togo / 8.1

ABD yapımı bu filmin başrolünde efsane aktör William Dafoe’yi izliyoruz. Film, kasabayı etkisi altına alan salgının tedavi edilmesi için zorlu bir yolculuğa çıkan bir adam ve köpeğin hikayesini konu ediyor. Alaska Nome şehrinin yaşadığı bu korkunç salgında, Leonhard Seppala ve Togo adlı köpeği binlerce insanın hayatını kurtarmak için çare arıyor.

Waves / 7.8

Romantizmin doruklara çıktığı bu filmin konusu ise şöyle;

Tyler her zaman acele eden ve her şeyi bir anda yapmaya çalışan bir genç. Oldukça mutlu ve gelecek kaygısı da yok. Öyle görünüyor ki hayatı gayet iyi gidiyor. Ancak Tyler, istekli olduğu sporlarda mükemmelleşmeye çalışırken, sağlığını unutuyor. Çektiği acıları görmezden gelerek antrenmanlarına devam ediyor. Öte yandan kız arkadaşıyla da problemler yaşıyor ve toz pembe olan hayatı bir anda kararıyor.

The Farewell / 7.7

Bu film ise Altın Küre Ödülleri ve BAFTA Ödülleri için 2 kez aday gösterildi.

Başarılı filmler arasında olan The Farewell’de ana karakter, Çin’den ABD’ye taşınan genç ve yetenekli bir yazardır. Tüm radikal değişiklikleriyle onu cesaretlendiren ve yurtdışına taşınma kararını destekleyen anneannesini özlüyor. Bir noktada kız, büyükannesinin çok hasta olduğu ve yaşamak için çok zamanı olmadığı konusunda bilgilendirilir. Bütün aile, yakında öleceğinden şüphelenmeyen sevgili akrabalarına veda etmek için bir araya gelir.

The Boy Who Harnessed the Wind / 7.6

Bu film ise William Kamkwamba’nın gerçek hikayesine dayanan biyografik bir dram.

William oldukça zor şartlarda yaşamını sürdürüyor. Hatta ailesinin maddi durumu kötü olduğu için okula gidemiyor. Ancak bir şekilde elektrik mühendisliği ve enerji üretimi üzerine kitaplar okuduğu okul kütüphanesini ziyaret etme şansı kazanır. Köyünde korkunç bir kuraklık başladığında ise, herkesi açlıktan kurtaracak bir rüzgar jeneratörü inşa etmeye karar veriyor. Ancak bunu yapmak için çocuğun ailesinin sahip olduğu tek değerli şeyi feda etmesi gerekiyor.

Honey Boy / 7.4

Honey Boy ise senaryosunu başarı aktör Shia LaBeouf’un yazdığı bir film. Honey Boy; Shia LaBeouf’un çocukluğu ve babasıyla olan ilişkisine dayanıyor.Alma Har’el’in yönettiği bir drama filmi olan Honey Boy’da; LaBeouf, Lucas Hedges, Noah Jupe ve FKA Twigs rol alıyor. LaBeouf aslında senaryoyu rehabilitasyondayken bir terapi şekli olarak yazdı. Honey Boy, 2019’da başarılı filmler arasına girdi.

Spread Your Wings / 7.3

Fransız – Norveç ortak yapım bu film ise kesinlikle sizi duygulandırıp, içinize işleyecek. Thomas, oyunlardan ve aletlerden başka bir şeyle ilgilenmeyen normal bir genç. Hevesli bir ornitolog (kuş bilimcisi) olan babasıyla birlikte bir köye gidiyor..Babası yabani kazları besleyip, bilimsel deneyler yaparken, Thomas inanılmaz derecede sıkılmış hissetmeye başlıyor. Ancak, Thomas bu kaybolan kaz türünü kurtarmaya karar verdiğinde işler büyük ölçüde değişiyor. Thomas hedefine ulaşmak uğruna heyecan verici ve hatta tehlikeli bir yolculuğa başlıyor.

Exit / 7.1

Güney Kore sinemasının son zamanlardaki başarısı malum. Parazit filmi adeta 20192a damgasını vurdu. “Exit” filmi de Güney Kore sinemasının başarılı örneklerinden biri. Aksiyon – komedi türündeki bu filmin konusu ise şöyle;

Yong-Nam 30 yaşında, işi olmayan ve hala ailesiyle birlikte yaşayan biri. Ailesi onu işe yaramaz biri olarak görüyor ve genç yeğeni bile amcasından utanıyor. Başarılı olduğu tek şey ise; tırmanış yapmak. Bu yeteneğin bir gün bütün ailesini kurtarmasına yardım edeceğini kim bilebilirdi?

Motherless Brooklyn / 6.9

Motherless Brooklyn, yaratıcılarına sayısız aday ve zafer getiren Edward Norton’un yönettiği bir Amerikan suç draması.

Lionel Essrog, Tourette sendromu olan özel bir dedektif. Akıl hocasının ve tek arkadaşı Frank’in katilini bulmaya çalıştığı bir davaya başlar. Bu soruşturma ise onu yavaş yavaş onu Brooklyn’in tehlikeli gecekondu mahallelerine, Harlem’in caz kulüplerine ve güçlü politikacıların lüks salonlarına getirir.

Luce / 6.8

ABD yapımı drama türündeki bu film, sinema için prestijli ödüllerinden biri olan Independent Spirit Awards (Bağımsız Ruh Ödülleri)’da 3 dalda aday gösterildi.

Filmin konusuna gelecek olursak; Luce, havalı bir lise öğrencisi ve okulda da oldukça popüler. Hem sporda hem de teorik derslerde oldukça başarılı. Öğretmenleri ve koruyucu ebeveynleri ise onunla gurur duyuyor. Kızlar da dikkatini çekmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Ancak bir gün garip ve korkutucu bir makale yazıyor, ardından onu çevreleyenlerin tutumları büyük ölçüde değişiyor.

Fahim, the Little Chess Prince / 6.7

Fransa yapımı bu komedi filminde ise babasıyla birlikte kendi ülkesini Bangladeş’i terk edip Paris’te yaşamaya çalışan Fahim’in hikayesi anlatılıyor. Satranç dehası olan Fahim, Fransa’nın en seçkin ustalarından Sylvain ile tanışıyor. Ve Sylvain ile olan dostluğu, hayatına yeni bir anlam kazandırıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL