Aktüel

Bira hakkında hiç duymadığınız şaşırtıcı gerçekler!

Bira, neredeyse insanlık tarihi kadar geçmişi olan bir içecektir. Birçok çeşidi olan bira tarihte çok ilginç öneme sahiptir. İşte bira hakkında çok şaşırtıcı gerçekler! Biranın tarihi insanlık tarihi kadar eskiye..

Bira hakkında hiç duymadığınız şaşırtıcı gerçekler!

Bira, neredeyse insanlık tarihi kadar geçmişi olan bir içecektir. Birçok çeşidi olan bira tarihte çok ilginç öneme sahiptir. İşte bira hakkında çok şaşırtıcı gerçekler!

Biranın tarihi insanlık tarihi kadar eskiye dayanmaktadır. 

Çek Cumhuriyeti dünyanın herhangi bir ülkesine göre kişi başına en fazla bira tüketen ülkedir. Onu ise ikinci sırada Çin takip etmektedir.

Bira yapımının en erken kanıtı, Batı İran’da, MÖ 3500’e dayanmaktadır.

Yüzlerce tür bira olmasına rağmen aslında hepsi iki temek kategoriye ayrılıyor; lazer ve alet. Bunlar mayalama işlemi sırasında mayalanma farklılığına göre belirlenmektedir.

Eski bir Mısır belgesinde 17 farklı çeşit bira türü olduğuna dair bilgilere rastlandı. Hatta Orta Çağ’da bira, insanların diyetlerinin bir parçası olmuştur.

Son yirmi yılda yapılan anketlere bakıldığında Amerika birleşik Devletleri’nde en sevilen alkol biradır.

McDonald’s, Fransa, Almanya, Portekiz ve Güney Kore dahil olmak üzere birçok ülkede , menülerinde bira sunuyor.

Fransız bilim adamı Louis Pasteur, biradan kaynaklanan hastalıklar ve biranın bozulma nedenleri hakkında bir kitap yazdı.

Ninkasi, Mezopotamya’nın bira tanrıçasıydı ve insanlara bira demleme sanatını öğrettiği söyleniyordu.

Oktoberfest, Münih’te düzenlenen Alman bira festivalidir. İki haftadan fazla süren bu festivale dünyanın dört bir yanından 6 milyondan fazla insan katılmaktadır. 

Dünyanın en büyük bira fabrikası olan Anheuser-Busch InBev, Budweiser ve Corona gibi popüler biraların yapımcısıdır.

12. Danimarkalı fizikçi Niels Bohr Nobel Ödülü’nü kazandığında, Carlsberg bira şirketi ona ömür boyu bedava bira hediye etti.

Su, tahıl, şerbetçiotu ve malt gibi temel unsurlara ek olarak, bira neredeyse akla gelebilecek her türlü malzeme ile üretilebilir ve inanılmaz lezzet, doku ve aroma çeşitleri ile tatlandırılabilir.

Katolik rahipler ve keşişler, Orta Çağ’ın başlarında bira üretimine başladılar ve bugün birçok Avrupa bira fabrikası bu manastır geleneğinden büyümüştür.

Mezopotamya tanrılarının kendilerine özel bira tarifleri bulunmaktaydı.

1963 yılında, Heineken ev inşa etmek için cam tuğla olarak ikiye katlanabilen bira şişeleri geliştirdi. Amaç, atıkları ortadan kaldırmak ve düşük gelirli alanlar için ucuz bir yapı malzemesi sağlamaktı.

Eski Mezopotamya’da bira din ve ritüel ile ilişkiliydi ve büyülü güçlere sahip olduğuna inanılıyordu.

St. Patrick’in 5. yüzyıl İrlanda’sında evinde bira bulundurduğu iddiaları ortaya atılmıştı. 

Antik çağ ve Ortaçağ zamanlarının birçok uygarlığında suyun kalitesizliğinden yakınılarak, en güvenli mevcut içecek bira olarak görülmekteydi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL