SEYAHAT

Başka bir ülkede arkadaş edinmenin yolları!

Hiç kimseyi tanımadığınız yabancı bir ülkeye taşınmayı düşünüyorsanız, arkadaş edinme düşüncesi biraz ürkütücü olabilir. Hayatınızı değiştirip dünyanın öteki ucunu taşındığınızda, işin içine giren birçok faktör oluyor – mobilyalarınızı ya da..

Başka bir ülkede arkadaş edinmenin yolları!

Hiç kimseyi tanımadığınız yabancı bir ülkeye taşınmayı düşünüyorsanız, arkadaş edinme düşüncesi biraz ürkütücü olabilir.

Hayatınızı değiştirip dünyanın öteki ucunu taşındığınızda, işin içine giren birçok faktör oluyor – mobilyalarınızı ya da arabanızı satıp satmama kararı gibi… Bazen hazırlık kısmına o kadar odaklanıyoruz ki taşındıktan sonra neler olacağını unutuyoruz. İster iş için, isterseniz seyahat için gidiyor olun; işte size dünyanın her yerinde yeni insanlarla tanışıp arkadaşlıklar kurmanıza yardımcı olacak 7 yol:

İş bulun

Evet, oldukça bariz; ama seyahat ederken çalışıyorsanız ve işiniz belirlibir bölgede ise, ekibinizle takılın.  Yabancı bir ülkede çalışmanın en iyi avantajlarından biri, otomatik olarak sosyal bir ağ kurmanızı sağlamasıdır. İş arkadaşlarınızla dost olmasanız da aranızda dil sıkıntıları yaşansa da bu şekilde hayatınızda düzenli bir şekilde vakit geçirebileceğiniz insanlar olacak. 

Meetup

Meetup, aktiviteler ya da mesajlar aracılığıyla online arkadaşlar edinebileceğiniz bir web sitesidir. Yer ya da ilgi alanlarına göre oluşturulmuş gruplara katılarak benzer şeyler paylaşabileceğiniz insanlarla kolaylıkla iletişim kurabilirsiniz.

Couchsurfing aktiviteleri

Couchsurfing sitesini kalacak bir yer bulmaktan farklı amaçlar için de kullanabilirsiniz. Bu site yalnızca insanlarla iletişim kurmanızı sağlamakla kalmıyor; aynı zamanda da farklı şehirlerde değişik aktiviteler düzenliyor – tanışma toplantılarından yoga gruplarına, birçok aktivite.

*Couchsurfing: İnsanların birbirine yardım etmesi üzerine kurulmuş bir konukseverlik ağıdır.

Sosyal medya/online topluluklar

Facebook, dünyanın her yerindeki arkadaşlarla temasta kalmanın en iyi yollarından; ancak Facebook’un en yararlı özelliklerinden biri, gruplardır. Haber kaynağınız biraz sıkıcı bir hal almaya başlamış olsa da (herkes Instagram ya da Snapchat’te çünkü), Facebook’ta birçok grup hala aktif. Örneğin GirlsLove Travel adındaki grup, belirli şehirlerdeki insanlarla iletişime geçebileceğiniz ayrı etiketler kullanabilmenizi sağlıyor. Ya da backpacker grupları, sırt çantanızla yollara düşmek istediğinizde, niyetinizi paylaşan birçok insanla iletişime geçmenize yardımcı oluyor.

Ortak çalışma alanları

Bir şirket için ya da kendi işiniz için uzaktan çalışıyorsanız eğer, bulunduğunuz şehirde çalışma alanları olup olmadığına bakın. Bu çalışma alanları, uzaktan çalışmak isteyen başka insanlarla birlikte işiniz üzerinde çalışabildiğiniz yerlerdir. Bu sayede hem işinizi halledebilir hem de iş saatleri içerisinde insanlarla etkileşime geçebilirsiniz. “Dijital göçebelik” hayat tarzı gittikçe daha popülerleştiğinden, birçok yerde ortak çalışma alanı ortaya çıkıyor.

Dili öğrenin

Taşındığınız ülkenin dilini bilmiyorsanız eğer, öğrenmeye başlayın. İnsanlara merhaba deyin, kısa sohbetler yapın. Elinize ne geçeceğini bilemezsiniz!

Dersler alın

Okulla işiniz bitmiş olsa bile, şehrinizdeki yerel ya da uluslararası bir üniversitede eğlence amacıyla derslere girin. Bulunduğunuz ülkenin dili ile ilgili olan dersleri, yemek, şarap ya da sporlarla ilgili dersleri keyifle takip edebilirsiniz. Böylelikle hem yeni bir şeyler öğrenebilir hem de şehrinizdeki yerel ya da uluslararası öğrencilerle tanışabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Hemen dost edinmek konusunda kendinize baskı yapmayın. Hiç kimseyi tanımadığınız yabancı bir ülkeye taşındığınızda, biraz sosyal etkileşimin olması bile geçişi oldukça kolaylaştırır. 

Kısa bir süre içerisinde kendinizi yalnız ve izole edilmiş hissediyorsanız, evinizi özlediyseniz, bunun son derece normal bir şey olduğunu bilin – özellikle de tek başınıza seyahat ediyorsanız.

Pozitif bir tutum takının, bu ipuçlarını kullanın ve kendinizi akışa bırakın!

Bir şans verin; kim bilir, belki de önünüzde muazzam hikayeler ve fırsatlar vardır…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL