SEYAHAT

Bartın’daki 80 milyon yıllık hazine!

Batı Karadeniz Bölgesi’nin hem yemyeşil doğası hem de birbirinden güzel plajlarıyla öne çıkan şehri Bartın, özellikle bahar ve yaz aylarında pek çok ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Fındık tarlaları arasında yol..

Bartın’daki 80 milyon yıllık hazine!

Batı Karadeniz Bölgesi’nin hem yemyeşil doğası hem de birbirinden güzel plajlarıyla öne çıkan şehri Bartın, özellikle bahar ve yaz aylarında pek çok ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Fındık tarlaları arasında yol almak, Amasra’da leziz deniz ürünleri yiyip deniz sefası yapmak ya da upuzun Güzelcehisar Plajı’nda güneşlenmek Bartın’da yapılacak en keyifli aktiviteler arasında yer alıyor.

Güzelcehisar Plajı denizinin güzelliği kadar başka bir özelliğiyle de oldukça popüler; lav sütunları! Özellikle son yıllarda adından sıkça söz ettiren Güzelcehisar Lav Sütunları, Bartın denilince artık akla ilk gelen yerlerden.

Lav Sütunları Hakkında Detaylar

Bartın merkeze yaklaşık 17 km uzaklıkta yer alan Güzelcehisar Köyü, hem plajı hem de 80 milyon yıllık olduğu tahmin edilen lav sütunları ile ünlü. Bakir doğası, tertemiz havası ve görsel şölen sunan sütunları ile ilgi odağı olan köyde lav sütunları için ahşap yürüyüş yolları ve seyir terası da bulunuyor.

Dünyada Bartın dışında sadece Kuzey İrlanda, İskoçya ve ABD’de bulunduğu bilinen bu sütunlar, volkanlardan akan lavların soğuyup kristalleşmesi sonucu oluşmuş. Denizden duvar gibi yükselen sütun yapılı lav kayalıkları, deniz kıyısı boyunca uzanıp Mugada’ya kadar ulaşıyor. Özellikle gün batımında eşsiz bir manzara sunan lav sütunları sizi bambaşka bir gezegene götürüyor.

Güzelcehisar Lav Sütunları’ndan sonra biraz bölgeyi keşfetmek isterseniz doğanın kucağında yer alan Uluyayla, sarkıt ve dikitleriyle büyüleyici bir atmosfer sunan Gürcüoluk Mağarası, hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Amasra’yı listenize ekleyebilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL