SEYAHAT

Bartın hakkında ilginç bilgiler!

Bartın, Yunan Mitolojisi ’nde oldukça büyük öneme sahip olan bir kent. “Parthenion”, Bartın’ın eski ismidir. Parthenios ’ta Yunan mitolojisinde sular tanrısıdır. Bartın çayı, Bartın’ın en önemli turistik yerlerinden birisidir. Bunun..

Bartın hakkında ilginç bilgiler!

Bartın, Yunan Mitolojisi ’nde oldukça büyük öneme sahip olan bir kent. “Parthenion”, Bartın’ın eski ismidir. Parthenios ’ta Yunan mitolojisinde sular tanrısıdır.

Bartın çayı, Bartın’ın en önemli turistik yerlerinden birisidir. Bunun yanı sıra şehirde yaşayan insanların da stres atmak için çay kenarında yürüyüşlere geldiği ve Sevgi Parkı’ nda çardaklarda dinlendiği, aile çay bahçelerinin de bulunduğu bir huzur alanıdır. Yalı mevkiinden geçen bu akarsu, ağır yüklü gemi taşımacılığı yapılabilen tek akarsudur. Zamanla akarsudaki ağır taşımacılık ortadan kalksa dahi şuan turistik amaçlı gezi düzenleyen minik tur tekneleri insanları gezdirerek, eğlendirmeye ve şehire neşe katmaya devam etmektedir.

Bartın’ın Mitolojik Önemi

Mitolojik İnanç: Bu akarsuyun yanına sevdiğiniz bir kişi ile giderseniz elinize, kişi başı 7 tane taş toplamalısınız. Bu topladığınız 7 taş hayatınızdaki 7 insanı temsil etmelidir. Bir sevdiğiniz kişi bir siz taş fırlatacak şekilde atış düzeninizi belirlemelisiniz. Sonrasında içinizden geçirdiğiniz kişi ile bütünleştirdiğiniz taşı suya atmalısınız.Yalnız taşları suya atarken, hayatınızda istemediğiniz kişileri ilk atışlarda en uzağa atmalısınız. Uzaktan yakına doğru geleceğiniz 6 atışın 7.sinde sevdiğiniz kişiyi düşünerek elinizden aşağı yavaşça suya yuvarladığınızda sevdiğiniz kişi ile evleneceğiniz inancı hakimdir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL