SEYAHAT

Bahara özel rotalar!

Doğa ananın yavaş yavaş uyanmaya başladığı aylar olan bahar ayları, yılın en sevilen ayları olsa gerek. Havanın ılıklığı, güneşin yansıması özellikle doğaseverleri yerinden kaldırmaya yetecek kadar görkemli oluyor bu aylarda..

Bahara özel rotalar!

Doğa ananın yavaş yavaş uyanmaya başladığı aylar olan bahar ayları, yılın en sevilen ayları olsa gerek. Havanın ılıklığı, güneşin yansıması özellikle doğaseverleri yerinden kaldırmaya yetecek kadar görkemli oluyor bu aylarda ve bizler de özellikle bahar aylarında ayrı bir seviyoruz yeni yerler keşfetmeyi. İşte sizler için bahar rotaları.

Amasra – Bartın

Denizi, doğası ve tarihi dokusuyla Amasra bizim için Karadeniz’in incisi sayılan yerlerden sadece biri. Baharın uyanışına Amasra’da şahitlik etmek ve birbirinden leziz yöresel lezzetleri tatmak için bahar ayları burada yılın en güzel zamanı.

Sülüklü Göl – Bolu

İstanbul’a sadece 200 kilometre uzaklıktaki Bolu’ya bağlı Mudurnu’da yer alan Sülüklü Göl’de doğa yavaş yavaş uyanmaya başladığında ilk olarak ters laleler kendini gösterir. Günübirlik de tercih edebileceğiniz gölde dilerseniz keyifli bir kamp da yapabilirsiniz. Meşe ve köknar ağaçlarıyla çevrili olan Sülüklü Göl’e yakın birkaç küçük göl daha bulunuyor. Bu göllere yürüyerek gidebilirsiniz ancak yürüyüş yollarının biraz tehlikeli ve zorlu olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Göreme – Kapadokya

Ülkemizin masalsı diyarı Kapadokya bölgesinde yer alan Göreme, buranın adeta kalbi gibi desek abartmış olmayız. Peribacalarından oluşan açık hava müzesi, yeraltı şehirleri, mağaraları, kayalara oyulmuş otantik dekorasyonlu otelleri, her sabah rengarenk bir şölen sunan balon turları ve yörede yetiştirilen üzümlerden elde edilen leziz şarapları ile Kapadokya yılın dört mevsimi güzel ama baharda bir başka güzel.

Finike – Antalya

Tarihi M.Ö. 5. yüzyıla uzanan portakalıyla dünyaya nam salmış bir yer olan Finike, Antalya’nın merkezine sadece 117 kilometre mesafede. Elmalı, Demre ve Kumluca ilçeleriyle çevrili bir konumda bulunan Finike, geçmişten günümüze onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmış aynı zamanda. İdebessos ve Limyra gibi tarihi dokuya sahip antik kentlerinin yanı sıra çam ormanlarının yeşili, denizinin mavisiyle insanı kendine çeken bir yer Finike. Gökbük Kanyonu ve Suluin Mağarası ise buradaki doğal güzelliklerden sadece birkaçı.

Ağva – İstanbul

Şehirden çok fazla uzaklaşamayanların tercihi olan Ağva, baharda doğanın uyanışına tanıklık edebileceğiniz yerlerden biri. Doğa ve denizin iç iç olduğu Ağva, baharda hafta sonları ya da günübirlik gezilerde gidilebilecek en güzel alternatifler arasında bulunuyor.

Dikili – İzmir

Sıcacık bir kuzey Ege kasabası Dikili. Kumsalları, plajları, kaplıcaları ve doğal güzellikleriyle Dikili’yi keşfetmenin tam zamanı bu aylar. M.Ö. 4000’li yıllara uzanan bir geçmişe sahip olan Dikili’de bahar ayları, yaz ayları kadar kalabalık ve gürültülü geçmiyor. O yüzdendir ki bahar buralarda bir başka güzel geçer.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL