SEYAHAT

Azerbaycan Tarihi!

Azerbaycan toprakları, ilkel devlet tipi olarak kabul edilen ilk etnik siyasi birliklere ev sahipliği yapmıştır ve bu özelliği ile dünyaya örnek olmuş, hükümet ve devlet kültürünün gelişmesine büyük katkıda bulunmuş..

Azerbaycan Tarihi!

Azerbaycan toprakları, ilkel devlet tipi olarak kabul edilen ilk etnik siyasi birliklere ev sahipliği yapmıştır ve bu özelliği ile dünyaya örnek olmuş, hükümet ve devlet kültürünün gelişmesine büyük katkıda bulunmuş bir coğrafyadır.

Azerbaycan toprakları her zaman dış güçlerin gözdesi olmuş, MS 3. yüzyılda Sasaniler ve 7. Arap Halifesi tarafından işgal edilmiştir. İranlı ve Arapların gelmesiyle birlikte Azerbaycan’da İslamiyet tanıtılmış ve İslamiyetle birlikte Türk halkları arasında birlik ve beraberlik oluşmuştur.

16. yüzyılda Şah İsmail tarafından ülke toprakları tek bir çatı altında toplanmış ve burada Safeviler Devleti’ni kurmuştur. Ülke zamanla büyümesine karşın 18. yüzyılda ülke çeşitli hanlıklara ve saltanatlara bölünmek zorunda kaldı.

19. ve 20. yüzyılda Ruslar ve Ermeniler tarafından ablukaya alınan Azerbaycan, bu buhrandan kurtulmayı başarmış ve 28 Nisan 1920 tarihinde Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin kuruluşu ilan edilmiştir. 30 Ağustos 1991’de ise Azerbaycan bağımsız bir devlet olmuştur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL